Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował w środę prognozę średnioterminową, która obejmuje już okres świąteczny. Jest po prognoza z modelu GFS 0°25. Jak wyjaśnił Matusz Barczyk, zastępca dyrektora Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB, do wyników modeli średnioterminowych, takich, jak GFS 0°25 należy podejść z pewną rezerwą.

Reklama

Prognozy te są deterministyczne – bazują na ściśle zdefiniowanych warunkach początkowych, przeliczanych przy użyciu skomplikowanych równań fizycznych. Z powodu nieznajomości precyzyjnych warunków oraz chaotycznego charakteru procesów modelowanych z czasem błąd prognozy powiększa się. Można porównać to do toczącej się kuli śniegowej. Pewnym sposobem poradzenia sobie z problemem jest przeliczenie kilkudziesięciu prognoz nieznacznie rozróżnionych na etapie uruchomienia obliczeń. Statystyki wiązek prognoz pomagają ocenić, jak bardzo prognoza jest stabilna, a prognozowane warunki sprawdzalne - powiedział.

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

IMGW zwróciło przy tym uwagę, że dzisiejsze prognozy wskazują na stabilność i przewidywalność pogody do poniedziałku. "Od wtorku czeka nas aura bardziej zmienna i wiele istotnie różniących się scenariuszy może mieć miejsce: zarówno incydent z wysoką temperaturą i deszczem, jak i dość łagodną zimą ze śniegiem. Statystycznie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogoda typowa dla chłodnej jesieni lub ciepłej zimy, z temperaturą w nocy nieznacznie poniżej 0 st., w dzień powyżej 0 st., z rozmaitymi opadami – najczęściej deszczu, przez deszcz ze śniegiem po śnieg, w tym również marznące opady deszczu i mżawki. Z każdym dniem po Wigilii incydenty śnieżne są bardziej prawdopodobne" - poinformowało IMGW.

To nie będą najchłodniejsze święta

Reklama

Pewny jest natomiast fakt, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie będą jak te w 2002 roku, które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu. Wówczas, 26 grudnia 2002 roku, temperatura minimalna na wschodzie kraju spadła poniżej -25 st. Jednocześnie najprawdopodobniej nie będą one aż tak ciepłe, jak w 2015 roku, gdy temperatura powietrza w woj. dolnośląskim przekroczyła 16 st.- wskazał Instytut.Prognozy pogody będą się stabilizować na początku przyszłego tygodnia. Wtedy to synoptycy IMGW przekażą precyzyjną informację o pogodzie na święta.