Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że cały klub Lewicy przed rozpoczęciem posiedzenia poddał się testom na obecność koronawirusa. - Dlatego że chcemy być bezpieczni, ale chcemy także, żeby bezpieczni byli ludzie wokół nas: pracownicy klubów, przedstawiciele Straży Marszałkowskiej, panie sprzątające - mówiła. Zaznaczyła, że politycy Lewicy poddali się testom dobrowolnie, ale - jak przekonywała - powinien to być powszechny obowiązek parlamentarzystów.

Reklama

Dlatego - jak dodała - Lewica zwraca się do marszałek Elżbiety Witek z wnioskiem i prośbą o wydanie zarządzenia wprowadzenia przed każdym posiedzeniem Sejmu obowiązkowego testowania wszystkich posłów. - Nie może być tak, że ktoś przychodząc rano do pracy do Sejmu, obawia się, że kiedy 460 posłów zjedzie się tutaj na posiedzenie, to będą stwarzali dla niego, czy dla niej, zagrożenie - argumentowała.

"Apelujemy do tych posłów, których przeraża wizja patyczka w nosie"

- Apelujemy do tych posłów, których przeraża wizja patyczka w nosie, o odrobinę odwagi. To nie jest takie trudne, dacie radę, przeżyjecie to - zwróciła się do posłów innych ugrupowań. Zapewniała, że dzięki testom bezpieczniejsi będą zarówno oni sami, jak i wszyscy wokół nich. - Prosimy panią marszałek o to, żeby już od tego posiedzenia wydała takie zarządzenie i żeby obowiązywało ono przed każdym kolejnym posiedzeniem Sejmu - dodała.

Marcelina Zawisza przypomniała, że Lewica domaga się obowiązkowego testowania pracowników, którzy mają kontakt z innymi ludźmi. - Mówimy o pracownikach ochrony zdrowia, oświaty, o tych którzy pracują w administracji, ale również o posłach i posłankach" - wyliczała. "Dla nas to jest oczywiste, że - pełniąc funkcje poselskie - spotykamy się z wieloma osobami - podkreśliła.

Zaznaczyła, że posłowie przyjeżdżają do Sejmu z całego kraju. - I chcemy zadbać o bezpieczeństwo zarówno posłów i posłanek, którzy mają choroby współistniejące, ale także, a może przede wszystkim o tych, którzy tutaj pracują - wyjaśniała.

Reklama

Apel również do senatorów

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że swój apel Lewica kieruje także do senatorów. Jak przekonywała, posłowie i senatorowie, a także pracownicy obu kancelarii przebywają we wspólnej przestrzeni. Dodała, że być może analogiczny wniosek jak do marszałek Sejmu trafi także do marszałka izby wyższej Tomasza Grodzkiego.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19 074 osób. Zmarło 526 chorych z COVID-19 – najwięcej w tej fali pandemii. W ciągu doby wykonano ponad 92,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 46,2 tys. antygenowych.

Resort poinformował też, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są w szpitalach 27 232 łóżka i 2460 respiratorów. Hospitalizowanych jest 21 172 chorych, w tym 1825 osób podłączonych do respiratorów.