Tytus, Romek i A'Tomek jako harcerze z powstańczej poczty polowej. W tle panorama płonącego miasta niszczonego przez Niemców. Taki obraz można od dzisiaj oglądać od dziś na Murze Sztuki w warszawskim Muzeum Powstania Warszawskiego. Autorem murala jest Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel.
Dzisiaj rysownik, w asyście fotoreporterów i ekip telewizyjnych kończył ostatnie prace przy swoim dziele. "Jest to jedna z plansz z mojego najnowszego albumu, który w całości jest poświęcony Powstaniu Warszawskiemu" - opowiadał. "O umieszczeniu w tych realiach bohaterów mojego komiksu myślałem zresztą już od blisko 50 lat. Miałem co prawda pewne opory, gdyż Tytus to przecież szympans i czy wypada przedstawiać go jako powstańca. Dlatego ostatecznie został listonoszem harcerskiej poczty polowej.
>>> Przeczytaj o ostatnim komiksie z przygodami Tytusa
Na muralu Tytus de Zoo jest główną postacią. Depcze flagę ze swastyką. Obok leżą nazistowskie książki, zjadane przez małe, czarne myszy. Owe myszki prof. T'Alenta to także motyw znany każdemu wielbicielowi komiksowej serii. "Dla mnie to osobista zemsta na Niemcach" - objaśniał artysta. "Cóż, należę do pokolenia, która wciąż ma przed oczami obrazy z okupacji i nie darzy Niemców sympatią" - tłumaczył.
Obok Tytusa, uwiecznieni zostali także Romek i A'Tomek. Pierwszy z nich gra rolę powstańczego obserwatora, a drugi - szefa pocztowej placówki. "Tutaj jest trochę fałszu. A'Tomek jest bowiem zbyt ładnie ubrany. Ma na sobie kompletny mundur harcerski, a w czasach powstania mało kto mógł sobie na coś takiego pozwolić" - mówi Papcio Chmiel.
Henryk Jerzy Chmielewski także był powstańcem. Swój mural podpisał swoim konspiracyjnym pseudonimem: "Jupiter". Podczas okupacji należał do 7 pułku piechoty AK "Garłuch", której terenem działania było Okęcie.
"W walkach znaczącego udziału nie brałem" - opowiadał rysownik. "1 sierpnia 1944 r. wyruszyłem zdobywać lotnisko, jednak w trakcie drogi zostałem złapany przez Niemców. Później przez sześć tygodni musiałem pracować fizycznie" - mówi.
Dzieło znanego rysownika jest 19. muralem który znalazł się w kolekcji MPW. Poprzednie stworzyli tam m.in. Edward Dwurnik, Grupa Twożywo, Wilhelm Sasnal i Andrzej Pągowski.