"Odpowiedzi młodych sugerują zmianę w postrzeganiu tożsamości religijno-narodowej. To oznacza, że połączenie Polak katolik zanika i w przyszłości nie będzie miało takiego znaczenia w identyfikacji narodowej" - powiedział "Rzeczpospolitej" dr Marcin Zakrzecki.
Zespół socjologów z UKSW przebadał m.in. postawy obywatelskie Polaków. Zapytał respondentów, czy ich zdaniem święta narodowe powinny się łączyć z ceremoniami religijnymi. Wyniki analiz - które publikuje dzisiejsza "Rzeczpospolita" - zmartwią konserwatystów. Ponad połowa Polaków obojętnie patrzy na łączenie symboli narodowych i religijnych, albo nawet jest temu przeciwna. W tej grupie dominują młodsze roczniki - czytamy w gazecie.
Nie oznacza to jednak, że młodzież w Polsce odrzuca wszystko, co kojarzy się z konserwatyzmem. "Te same osoby pytane, jaką formę życia wybrałyby dla swoich dzieci wskazują na małżeństwo" - mówi "Rzeczpospolitej" dr Martyna Kawińska z zespołu badawczego UKSW.
Z tych samym badań wynika, że instytucja małżeństwa jest ważna dla aż 86 proc. Polaków. Niemniej wśród deklarujących się jako "fani" małżeństwa, aż 21 proc. stanowią ci, którzy akceptują nieformalne związki przedmałżeńskie. Szczególnie często związki takie akceptują osoby poniżej 35 roku życia.
"Połączenie Polak-katolik zanika" - uważa dr Marcin Zakrzecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, członek zespołu badającego nasz konserwatyzm. Z analiz socjologów wynika, że czcimy tradycyjny model rodziny, ale młodzież akceptuje też związki przedmałżeńskie. A tych Kościół nie pochwala.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama