Leczenie w sanatorium

Turnusy sanatoryjne wskazane są osobom, które borykają się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Zalecane są przede wszystkim w przypadku chorób przewlekłych a także rehabilitacji po szpitalnej i po ambulatoryjnej. Proces leczenia uzdrowiskowego (sanatoryjnego) jest procesem kompleksowym. Naturalne zabiegi, którym poddawani są pacjenci, są dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Personel medyczny ma na celu poprawę zdrowia kuracjuszy – w tym zarówno zmniejszenie konkretnych dolegliwości jak również polepszenie ogólnego stanu zdrowia w trakcie turnusu oraz po nim. Sprzyja temu lokalizacja sanatoriów. Bowiem najczęściej są one zlokalizowane w kurortach w otoczeniu pięknej przyrody. Takie otoczenie działa relaksująco i pomaga szybko poprawić ogólne samopoczucie.

Sanatoria i uzdrowiska w górach

Reklama

W Polsce jest wiele sanatoriów i uzdrowisk zlokalizowanych w różnych miejscach w kraju. Ze względu na wyjątkowość Polski jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu, możemy skorzystać z ośrodków zlokalizowanych w górach, nad morzem, nad jeziorami lub też na nizinach. Każda lokalizacja ma swój urok i właściwości wspomagające proces leczenia. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Reklama
Reklama

Busko-Zdrój

Busko-Zdrój to miejscowość położona w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Miasto jest zlokalizowane w pobliżu gór świętokrzyskich oraz doliny rzeki Nidy, na Garbie Wójczańsko-Pińczowskim. Uzdrowisko położone jest w południowej części miasta w bliskim sąsiedztwie Parku Zdrojowego. W miejscowości tej znajduje się kilkanaście obiektów, które oferują miejsca dla kuracjuszy.

W uzdrowisku Busko-Zdrój leczone są przede wszystkim choroby układu krążenia, dermatologiczne, neurologiczne, narządów ruchu a także schorzenia reumatyczne i ortopedyczne. Sanatoria w Busko-Zdroju oferują zabiegi bazujące na naturalnych bogactwach leczniczych takich jak unikalne na skalę światową lecznicze wody siarczkowe oraz solankijodkowe. Zabiegi z wykorzystaniem tych wód mają bardzo wysoką skuteczność.

Jeśli lubisz góry, to możesz zdecydować się na pobyt w sanatorium np.: w Bieszczadach, Beskidach czy Górach Świętokrzyskich. / shutterstock

Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to jedno z najsłynniejszych górskich uzdrowisk w Polsce. Miejscowość jest położona w głębokiej kotlinie, która oddziela Beskid Niski od Beskidu Sądeckiego. Centrum miasta położone jest w dolinie potoku Kryniczanka. Większość budynków uzdrowiskowych znajduje się na wysokości około 550-650 m.n.p.m lub wyżej. Miejscowość jest jednym z najbardziej popularnych górskich uzdrowisk w Polsce. Krynica jako uzdrowisko funkcjonuje od ponad 200 lat. Słynie z wód mineralnych. W miejscowości znajduje się ponad 20 ujęć wody – w tym 5 naturalnych źródeł. Dodatkowo walorem jest górski mikroklimat oraz bardzo czyste powietrze.

Krynickie wody mineralne mają wysoką wartość leczniczą. Są one wykorzystywane w zapobieganiu różnym schorzeniom oraz ich leczeniu. Do naturalnego bogactwa Krynicy należą takie wody mineralne jak: Zuber, Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Tadeusz czy Mieczysław.

Wody mineralne z Krynicy-Zdrój stosuje się w leczeniu różnych schorzeń układu pokarmowego takich jak choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, stanów zapalnych żołądka czy jelit oraz chorób wątroby czy trzustki. Znajdują one również swoje zastosowanie w leczeniu niedokrwistości a także chorób związanych z przemianą materii, takich jak: cukrzyca, miażdżyca tętnic, kamica moczowa, skaza moczanowa czy nadczynność tarczycy. Krynica oferuje również wyjątkowe w kraju suche kąpiele z naturalnego gazu bezwodnika węglowego. Mogą być one stosowane również u pacjentów ze schorzeniami serca oraz zaburzeniami krążenia krwi.

Polańczyk w Bieszczadach

Polańczyk to wieś położona w centrum Bieszczad na półwyspie, który głęboko wcina się w wody Zalewu Solińskiego. Miejsce łączy ze sobą możliwość wypoczynku w górach z wypoczynkiem nad wodą. Lokalizacja ta słynie również z wysokiej jakości wód mineralnych o właściwościach leczniczych i z tego powodu zyskała miano uzdrowiska. Wody te są wykorzystywane w procesie leczenia kuracjuszy w postaci inhalacji, kąpieli czy też kuracji pitnej.

Polańczyk charakteryzuje się mikroklimatem, który jest bardzo korzystny dla organizmu człowieka. Powietrze jest bogate w fitocydy, czyli olejki eteryczne drzew iglastych. W uzdrowisku zaleca się leczenia takich chorób, jak: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, schorzenia dróg oddechowych, endokrynologiczne. oraz cukrzyca.