Leczenie zębów prywatnie często wiąże się z dużymi kosztami. Tymczasem gabinet stomatologiczny, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną oferuje niektóre świadczenia w ramach kontraktu. To oznacza, że jeśli płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne możemy skorzystać z takich świadczeń za darmo. A są to m.in. przegląd jamy ustnej, usunięcie kamienia nazębnego, chirurgiczne usunięcie zęba, leczenie kanałowe i kilka rodzajów znieczulenia.

Reklama

Co jest refundowane przez NFZ u stomatologa?

Polacy z roku na rok coraz rzadziej korzystają z porad stomatologicznych realizowanych w ramach NFZ. Od 2015 roku ich liczba spadła o blisko 30 proc. NFZ wprowadza zmiany w leczeniu zębów na NFZ. Dzięki nim na aktualnej liście znalazło się prawie 200 darmowych świadczeń.

Reklama
Reklama

Dentysta na NFZ - co obejmuje?

Wykaz gwarantowanych świadczeń ogólnostomatologicznych zawiera m.in. kontrolne badanie lekarskie, konsultację specjalistyczną, badanie żywotności zęba, rentgenodiagnostykę, znieczulenie miejscowe powierzchniowe, nasiękowe, leczenie próchnicy powierzchniowej, opatrunek leczniczy w zębie stałym, wypełnienie kanału, leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, plastykę wędzidełka, wargi i policzka, a także usunięcie zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego oraz chirurgiczne usunięcie zęba.

Zabiegi i świadczenia stomatologiczne na NFZ to także operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego, tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki, założenie szyny drucianej (nazębnej) przy zwichnięciach, reimplantacjach lub transplantacjach zębów, a także opatrunek leczniczy w zębie mlecznym, wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego i kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa.

Kolejki do dentysty na NFZ

Pełna lista świadczeń opublikowana jest w Zarządzeniu Nr 60/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 kwietnia 2023 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Niestety, plomby chemoutwardzalne dentysta na NFZ zakłada tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Ponadto, należy liczyć się także z tym, że kolejki do dentysty na NFZ są dość długie i na wizytę w niektórych przypadkach trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.