IMGW: Najnowsza prognoza pogody od marca do czerwca 2024

Wielu z nas z utęsknieniem czeka na nadejście wiosny. Dosyć mamy już chłodów i śniegów. Chcemy zrzucić grube kurtki, czapki i szaliki. Wypatrujemy dłuższych dni i cieplejszych promieni słońca. Zastanawiamy się, kiedy przyjdzie wiosna. Czy będzie ciepła czy chłodna? Więcej będzie dni słonecznych czy deszczowych? Pewną podpowiedzią dotyczącą wiosennej pogody może być dla nas najnowsza długoterminowa prognoza IMGW.

W piątek 9 lutego IMGW opublikowało na swojej stronie internetowej najnowszą eksperymentalną prognozę pogody obejmującą miesiące od marca do czerwca 2024 roku. Informację o tym podało również na swoim profilu na platformie X.

Reklama

Prognoza ta dotyczy aż 4 miesięcy i obejmuje zarówno średnią miesięczną temperaturę powietrza, jak i miesięczną sumę opadów atmosferycznych. Pogoda prognozowana jest w odniesieniu do normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Długoterminowa prognoza pogody: marzec - czerwiec 2024

Marzec 2024 – deszczowo na południu

Według najnowszych prognoz IMGW w marcu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrzama mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na przeważającym obszarze Polski w normie tej ma mieścić się również miesięczna suma opadów atmosferycznych. Jedynie w części południowej przewidywane są opady powyżej normy. Marzec na tym obszarze Polski może być więc bardziej deszczowy.

Kwiecień 2024 – chłodny i deszczowy

Średnia miesięczna temperatura powietrzaw kwietniu całym kraju – zgodnie z prognozami IMGW – mabyć poniżej normy z lat 1991-2020. Z kolei miesięczna suma opadów ma w całej Polsce kształtować się powyżej tej normy.

Maj 2024 – bez pogodowych anomalii

Zgodnie z prognozami IMGW w maju tego roku średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów w całym kraju ma mieścić się w normie wieloletniej.

Czerwiec 2024 ciepło i deszczowo

W przeciwieństwie do maja – czerwiec w prognozach długoterminowych zapowiada się jako miesiąc ciepły i deszczowy. Średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów w całej Polsce mają kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

IMGW: Jak interpretować długoterminową prognozę pogody?

IMGW publikując najnowszą eksperymentalną prognozę pogody, przypomina, że "wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość". Wyjaśnia również, jak należy rozumieć pojawiające się w prognozie określenia:

  • "powyżej normy" - oznacza, że prawdopodobnie "prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020";
  • "poniżej normy" - oznacza, że prawdopodobnie "prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020";
  • "w normie" - oznacza, że prawdopodobnie "prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020".