Sąd zdecyduje ws. 13-latki i jej dziecka

Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego w Sochaczewie zajmuje się sprawą 13-latki, która urodziła podczas wycieczki szkolnej w Zatorze.

- Sprawa została zarejestrowana i prowadzone są w niej czynności dowodowe. Z policyjnej notatki wynika, że ustalono prawdopodobnego ojca dziecka małoletniej– przekazała Wirtualnej Polsce rzecznik sądu okręgowego w Płocku, sędzia Iwona Wisniewska-Bartoszewska.

Reklama

Jak ustalił portal, w stosunku do 13-latki nie toczyły się uprzednio sprawy opiekuńcze. Sąd w toczącym się postępowaniu zbada wszystkie wątki. Między innymi -dotyczące odpowiedzialności szkoły oraz rodziny 13-latki.

Uczennica w poniedziałek została zwolniona ze szpitala do domu, ale noworodek nadal pozostaje na oddziale Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Jak ustaliła Wirtualna Polska, stan dziecka jest stabilny, ale ciężki.

Sąd wyznaczy opiekę

Reklama

Jak informuje rzecznik sądu okręgowego w Płocku, kobiecie, która urodziła dziecko nie będąc osobą pełnoletnią nie przysługuje władza rodzicielska.

- W takim wypadku konieczne jest ustanowienie dla dziecka opieki. Opiekun to osoba, która wykonuje stałą pieczę nad dzieckiem i jego majątkiem, podejmuje decyzje dotyczące dziecka i reprezentuje go na zewnątrz. Opiekunem dziecka powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez matkę, osoba spośród krewnych lub bliskich dziecka lub jego matki – wyjaśniła rzeczniczka.

Opiekę ustanawia sąd opiekuńczy, a postępowanie w przedmiocie wyznaczenia opiekuna prawnego sąd może wszcząć z urzędu.

Wcześniej WP informowała, że ojcem dziecka jest 14-latek, z którym od dłuższego czasu spotykała się dziewczynka. Znali się z tego samego osiedla. Chłopak w lipcu będzie miał 15 lat.

- Ewentualne podjęcie stosownych środków wychowawczych, czy terapeutycznych wobec ojca dziecka, jeśli jest on osobą małoletnią, zależy od oceny sytuacji i ustaleń sądu – dodała Wiśniewska-Bartoszewska.