13-latka urodziła dziecko. Chłopiec trafił do szpitala

Do zdarzenia doszło 15 maja w Zatorze, dokąd 13-latka pojechała na wycieczkę zorganizowaną przez jedną ze szkół podstawowych w Sochaczewie. Wieczorem, gdy uczniowie zakwaterowali się w ośrodku, doszło do porodu.

13-letnia dziewczynka urodziła chłopca w jednej z toalet na terenie ośrodka. Dziecko wymagało interwencji medycznej. Niemowlę, ważące 3200 gramów, trafiło do Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Początkowo lekarze określali jego stan jako ciężki. Chłopczyk przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Później ten stan zdrowia się ustabilizował.

Reklama

Najnowsze informacje dotyczące chłopczyka przekazał "Fakt". Dziecko jest w lepszym stanie, nadal jednak z racji wieku przebywa na OIOMI-e, który jest jednocześnie oddziałem noworodkowym. Dziecko na razie tutaj będzie, do czasu aż wyzdrowieje, albo ktoś go nie odbierze – przekazała Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzecznik szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

Najprawdopodobniej żaden opiekun szkolny nie był świadomy, że 13-letnia uczennica jest w zaawansowanej ciąży. Urząd Gminy w Sochaczewie, który sprawuje nadzór nad szkołą, do której uczęszcza dziewczynka, wszczął procedury wyjaśniające.

Reklama

Wiadomo, kto jest ojcem chłopca

Ojcem dziecka jest osoba poniżej 17 roku życia. Niewykluczone, że to jej 15-letni chłopak z osiedla. Sąd Rodzinny w Sochaczewie będzie się zajmował sprawą. Rozważy, czy doszło do demoralizacji i może zastosować środki wychowawcze oraz terapeutyczne. Wobec 13-letniej matki sąd natomiast może ustanowić wsparcie asystenta rodziny.

Na razie nie wiadomo jaki los czeka maleńkie dziecko, które wciąż jeszcze przebywa pod opieką lekarzy. Nie wiadomo czy trafi do rodziny zastępczej, czy też pod opiekę matki 13-letniej dziewczynki.