• "Warszawa lata 40.", Wydawnictwo BOSZ
  32
  31
  Przed wojną Warszawa określana była mianem "Paryża północy". Wojna zamieniła ją w morze zgliszcz. Szybko jednak stolica Polski zaczęła dźwigać się z ruin, stając się przy tym zupełnie inną metropolią. Archiwalne fotografie pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego i zebrane w serii albumów "Warszawa" pokazują, jak ogromną przemianę przeszła w ciągu trzech dekad...
 • Łagier i linia kolejowa Martwej Drogi
  49
  13
  "Aby zgłębić i pojąć sens tej sprawy - należałoby niejedno życie strawić w tych obozach, w których nawet jednego roku nie sposób odsiedzieć w całości bez jakichś ulg, bo stworzono te obozy dla ludzkiej zagłady. Dlatego też ci, co sięgnęli głębiej, co, co zaznali więcej - już są w grobie i nic nie powiedzą. Tego, co najważniejsze, nikt już nigdy o tych obozach nie opowie" - pisał Aleksander Sołżenicyn w słynnej powieści "Archipelag GUŁag". Tomasz Kizny, dziennikarz, fotoreporter, założyciel opozycyjnej Niezależnej Agencji Fotograficznej "Dementi", która w komunizmie lat 80. pokazywała okrucieństwo stanu wojennego, wydał po raz pierwszy w Polsce album "Gułag". Wypełniona setkami archiwalnych fotografii i historiami byłych łagierników publikacja, opowiada przynajmniej część tego, co - jak pisał Sołżenicyn - najważniejsze.
 • Więzienny płot
  5
  12
  IPN wydał album fotograficzny poświęcony sowieckim obozom pracy. Są w nim zarówno zdjęcia archiwalne, jak i te zrobione wiele lat po zamknięciu łagrów. Prof. Andrzej Paczkowski uważa, że ta książka to ostrzeżenie przed powrotem sowieckiego terroru.
 • TAK MIESZKAŁA POLSKA ARYSTOKRACJA. Rezydencje w starej fotografii
  19
  69
  Tej Polski już nie ma. Rzeczpospolita Kresowa została wchłonięta po wojnie przez Związek Radziecki lub zrujnowana przez komunistyczną Polskę. Pałace i rezydencje polskiej arystokracji swoją świetność zachowały tylko w wyblakłych wspomnieniach i na pożółkłych reprodukcjach. Wydawnictwo BOSZ zebrało najlepsze przedwojenne zdjęcia zgromadzone w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Tak powstał album "Rezydencje w starej fotografii".
 • Preparat w ampułce
  29
  240
  Rosyjskie służby nie zostawiają śladów. Wrogów Kremla likwidują po cichu, chętnie korzystając przy tym z udoskonalanego przez dziesiątki lat arsenału trucizn. Śmiercionośna rycyna, radioaktywny polon, koktajle toksyn, wirusy, bakterie... Przy ich pomocy Rosja prowadzi politykę. Czasem również zagraniczną.
 • Rozkaz NKWD nr 00485, nakazujący rozpoczęcie operacji polskiej w ZSRR
  48
  4 tys.
  W ramach „operacji polskiej” zginęło dziesięć razy więcej ludzi, niż wynosi liczba ofiar zbrodni katyńskiej. W kraju Stalina każdy Polak był szpiegiem. Rosyjski historyk Nikołaj Iwanow w książce „Zapomniane ludobójstwo” przypomina kulisy wielkiej akcji NKWD, która kosztowała życie nawet 200 tys. osób polskiej narodowości.
 • "Czterej pancerni i pies". Na zdjęciu Janek Kos i Szarik
  37
  18
  Czołg T-34 o numerze taktycznym 102, czyli "Rudy" z powieści Janusza Przymanowskiego, istniał naprawdę, choć nie dowodził nim Janek Kos. Wiele wskazuje również na to, że Szarik tak naprawdę służył w niemieckiej armii. Interesującą historię 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte przedstawia Kacper Śledziński w książce „Tankiści”.
 • Borys Bieriezowski
  41
  62
  Służby specjalne, podejrzane interesy i metody, jakich nie powstydziłaby się mafia. Książka „Zapiski wisielca”, w której Borys Bieriezowski opowiada o mechanizmach władzy, pokazują interesujący obraz współczesnej Rosji i są jednocześnie ostrzeżeniem dla jej prezydenta. Jeśli prawdą jest to, co przed niewyjaśnioną do dziś śmiercią wyznał oligarcha, Władimir Putin powinien obawiać się dnia, w którym stanie się bezużyteczny dla własnych specsłużb.
 • Generał Wojciech Jaruzelski przed ogłoszeniem stanu wojennego (źródło: "AGAD Gen. Wojciech jaruzelski 13 grudnia 1981" autorstwa nieznany - Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Wojskowa Agencja Fotograficzna)
  150
  139
  Jak wyglądały kulisy wprowadzenia stanu wojennego? Dlaczego Czesław Kiszczak naciskał w sprawie operacji "Synchronizacja"? Czy Wojciech Jaruzelski w grudniu 1981 roku chciał popełnić samobójstwo? Co na temat generała doniósł CIA amerykański szpieg, pułkownik Ryszard Kukliński? Wychodzą na jaw nowe fakty...
 • Zaprzysiężenie gabinetu Kazimierza Bartla. Widoczni od lewej: minister spraw wewnętrznych Kazimierz Młodzianowski, minister przemysłu i handlu Hipolit Gliwic, minister spraw wojskowych Józef Piłsudski, premier Kazimierz Bartel, minister sprawiedliwości Wacław Makowski, minister robót publicznych Witold Broniewski, minister spraw zagranicznych August Zaleski, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Józef Mikułowski-Pomorski (15 maja 1926 r.)
  21
  123
  Pięć razy kierował polskim rządem, był również wicepremierem i ministrem w rządzie Józefa Piłsudskiego. Po wybuchu II wojny światowej Adolf Hitler miał wobec niego specjalne plany. Chciał, by stanął na czele marionetkowego rządu. Torturowany przez gestapo Kazimierz Bartel nie zgodził się jednak zdradzić Polski. Spotkał go za to straszny los.
 • Płk Ryszard Kukliński (stoi nad gen. Jaruzelskim)
  52
  88
  Dr Sławomir Cenckiewicz nie ukrywa, że do napisania książki o płk. Ryszardzie Kuklińskim zainspirował go ostatni film Władysława Pasikowskiego pt. "Jack Strong" oraz fakt, że wcześniej podobnej książki nikt nie napisał. Autor "Atomowego szpiega" przekopał się m.in. przez archiwalia wojskowe z IPN. różnego typu materiały operacyjne wojskowych służb, ale nie tylko. Jaki obraz płk. Kuklińskiego wyłania się z dokumentów? Polacy byli, są i zapewne będą podzieleni w sprawie oceny pułkownika.
 • Tablica nad Jeziorem Starokiejkuckim. Na drugim brzegu znajduje się słynna mazurska szkoła polskich szpiegów
  16
  65
  Wysokie ogrodzenie, tablice odstraszające intruzów, wieżyczki strażnicze, patrole – położony w mazurskich lasach ośrodek, z którego wychodzą najlepsi polscy szpiedzy, od ponad 40 lat roni dostępu do swoich tajemnic. Piotr Pytlakowski w książce „Szkoła Szpiegów” pokazuje, kim byli absolwenci tajnej jednostki i jak szkolono ich na elitę wywiadu.