• Od lewej: Kropka, Jaś i Terenia. Zdjęcie zrobione około rok przed pacyfikacją Soch (fot. archiwum autorki)
  34
  247
  Każda rodzina kryje w sobie jakieś tragiczne przeżycia, do których wraca się czasami półsłówkami i znaczącymi spojrzeniami. Bolesne wspomnienia potrafią przejść z pokolenia na pokolenie, odcisnąć się na nich jak stempel. Poetka i prozaiczka Anna Janko w książce „Mała Zagłada” rozprawia się z przeszłością, którą sama wciąż przeżywa. Tragedia jej matki, patrzącej na śmierć rodziców zamordowanych przez Niemców, wraca i nie daje spokoju.
 • "Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego", zbiory Archiwum Państwowego w Lublinie
  1
  Propaganda w Polsce przedwojennej kwitła. Plakaty wzywające do zwarcia szeregów przeciwko bolszewizmowi czy do popierania marszałka Józefa Piłsudskiego były nie tylko narzędziem agitacji, ale również codzienną sztuką ulicy. Kształtowały postawy polityczne, wpływały na nastroje społeczne, zachęcały do angażowania się w życie państwa, a nawet promowały zdrowy tryb życia. Archiwum Państwowe w Lublinie, w którego zbiorach znajduje się bogata kolekcja afiszy i druków ulotnych z wydawanych do 1939 roku, postanowiło podzielić się tymi skarbami. Tak powstał album "Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego". Prezentujemy niektóre z prac najlepszych polskich przedwojennych grafików, jakie można znaleźć w tej publikacji.
 • Anna Maria Anders w swojej autobiograficznej książce wspomina dzieciństwo w londyńskim domu
  6
  44
  O marzeniach, słabościach, rodzinie, polityce i piosenkach w domu generała Władysława Andersa opowiada jego córka. Anna Maria Anders w swojej autobiograficznej książce wspomina dzieciństwo w londyńskim domu.
 • Jurgen Roth "Tajne akta S"
  113
  54
  Ta książka jeszcze się nie ukazała, a już wywołała burzę. W Polsce będzie nosiła tytuł "Tajne akta S" i ma rzucić nowe światło na to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Jurgen Roth, niemiecki dziennikarz śledczy, jest podobno w posiadaniu materiałów Federalnej Służby Wywiadowczej, według których tupolew został zniszczony w wyniku zamachu. Miałby go przeprowadzić oddział rosyjskiego FSB.
 • "Warszawa lata 40.", Wydawnictwo BOSZ
  32
  31
  Przed wojną Warszawa określana była mianem "Paryża północy". Wojna zamieniła ją w morze zgliszcz. Szybko jednak stolica Polski zaczęła dźwigać się z ruin, stając się przy tym zupełnie inną metropolią. Archiwalne fotografie pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego i zebrane w serii albumów "Warszawa" pokazują, jak ogromną przemianę przeszła w ciągu trzech dekad...
 • Łagier i linia kolejowa Martwej Drogi
  49
  13
  "Aby zgłębić i pojąć sens tej sprawy - należałoby niejedno życie strawić w tych obozach, w których nawet jednego roku nie sposób odsiedzieć w całości bez jakichś ulg, bo stworzono te obozy dla ludzkiej zagłady. Dlatego też ci, co sięgnęli głębiej, co, co zaznali więcej - już są w grobie i nic nie powiedzą. Tego, co najważniejsze, nikt już nigdy o tych obozach nie opowie" - pisał Aleksander Sołżenicyn w słynnej powieści "Archipelag GUŁag". Tomasz Kizny, dziennikarz, fotoreporter, założyciel opozycyjnej Niezależnej Agencji Fotograficznej "Dementi", która w komunizmie lat 80. pokazywała okrucieństwo stanu wojennego, wydał po raz pierwszy w Polsce album "Gułag". Wypełniona setkami archiwalnych fotografii i historiami byłych łagierników publikacja, opowiada przynajmniej część tego, co - jak pisał Sołżenicyn - najważniejsze.
 • Więzienny płot
  5
  12
  IPN wydał album fotograficzny poświęcony sowieckim obozom pracy. Są w nim zarówno zdjęcia archiwalne, jak i te zrobione wiele lat po zamknięciu łagrów. Prof. Andrzej Paczkowski uważa, że ta książka to ostrzeżenie przed powrotem sowieckiego terroru.
 • TAK MIESZKAŁA POLSKA ARYSTOKRACJA. Rezydencje w starej fotografii
  19
  69
  Tej Polski już nie ma. Rzeczpospolita Kresowa została wchłonięta po wojnie przez Związek Radziecki lub zrujnowana przez komunistyczną Polskę. Pałace i rezydencje polskiej arystokracji swoją świetność zachowały tylko w wyblakłych wspomnieniach i na pożółkłych reprodukcjach. Wydawnictwo BOSZ zebrało najlepsze przedwojenne zdjęcia zgromadzone w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Tak powstał album "Rezydencje w starej fotografii".
 • Preparat w ampułce
  31
  242
  Rosyjskie służby nie zostawiają śladów. Wrogów Kremla likwidują po cichu, chętnie korzystając przy tym z udoskonalanego przez dziesiątki lat arsenału trucizn. Śmiercionośna rycyna, radioaktywny polon, koktajle toksyn, wirusy, bakterie... Przy ich pomocy Rosja prowadzi politykę. Czasem również zagraniczną.
 • Rozkaz NKWD nr 00485, nakazujący rozpoczęcie operacji polskiej w ZSRR
  48
  4 tys.
  W ramach „operacji polskiej” zginęło dziesięć razy więcej ludzi, niż wynosi liczba ofiar zbrodni katyńskiej. W kraju Stalina każdy Polak był szpiegiem. Rosyjski historyk Nikołaj Iwanow w książce „Zapomniane ludobójstwo” przypomina kulisy wielkiej akcji NKWD, która kosztowała życie nawet 200 tys. osób polskiej narodowości.
 • "Czterej pancerni i pies". Na zdjęciu Janek Kos i Szarik
  37
  18
  Czołg T-34 o numerze taktycznym 102, czyli "Rudy" z powieści Janusza Przymanowskiego, istniał naprawdę, choć nie dowodził nim Janek Kos. Wiele wskazuje również na to, że Szarik tak naprawdę służył w niemieckiej armii. Interesującą historię 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte przedstawia Kacper Śledziński w książce „Tankiści”.
 • Borys Bieriezowski
  41
  62
  Służby specjalne, podejrzane interesy i metody, jakich nie powstydziłaby się mafia. Książka „Zapiski wisielca”, w której Borys Bieriezowski opowiada o mechanizmach władzy, pokazują interesujący obraz współczesnej Rosji i są jednocześnie ostrzeżeniem dla jej prezydenta. Jeśli prawdą jest to, co przed niewyjaśnioną do dziś śmiercią wyznał oligarcha, Władimir Putin powinien obawiać się dnia, w którym stanie się bezużyteczny dla własnych specsłużb.
 • Józef Leśniak

  Polityk PiS uderzony przez posła PO. Jest decyzja prokuratury

 • Taniec Putina i szefowej MSZ Austrii

  Putin wśród gości na ślubie szefowej MSZ Austrii. Tak rosyjski prezydent brylował na parkiecie [GALERIA]

 • Amazon Echo Dot

  "Byłam na granicy ataku serca". Powinniśmy przyglądać się Amazonowi jak najuważniej

Zobacz więcej