Były prezydent Aleksander Kwaśniewski 10 lutego organizuje debatę na temat raportu o sytuacji Polski i Europy za 20 lat, przygotowanego przez senatora Włodzimierza Cimoszewicza i byłego posła SLD Roberta Smolenia. O spotkaniu organizowanym przez Kwaśniewskiego poinformował PAP lider Ruchu Palikota Janusz Palikot, który został na nie zaproszony.

Kwaśniewski proszony o potwierdzenie tej informacji powiedział: Tak, (ale) to nie jest związane z żadnym budowaniem partii. Jak dodał, na zamknięte dla mediów, spotkanie na temat raportu zaproszeni są przedstawiciele środowisk centro-lewicowych. Według Kwaśniewskiego zaproszenia otrzymało 30 osób; spodziewa się, że przyjdzie dwadzieścia kilka.

Wcześniej Palikot powiedział PAP, że były prezydent zaprosił jego i rzecznika klubu Ruchu Palikota Andrzeja Rozenka, ale też kilkanaście innych osób z różnych środowisk, bardziej (...) inteligenckich niż politycznych. Palikot wyraził opinię, że spotkanie ma być próbą zebrania różnych ludzi, którzy mają jakiś autorytet społeczny, posłuch w społeczeństwie, naradzenia się nad sytuacją Polski i nad tym, jak nasz kraj będzie się rozwijał.

Traktuję to, przy całym szacunku do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jako kolejny właśnie z jego strony wysiłek jednoczenia alternatywy dla PO-PiS - podkreślił. Palikot pytany był też o majowy kongres środowisk lewicowych w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Według niego ostatecznej formuły kongresu jeszcze nie ustalono.

Na pytanie, czy wśród gości kongresu znajdą się szef Parlamentu Europejskiego socjalista Martin Schulz oraz lider Zielonych w PE Daniel Cohn-Bendit, z którymi spotkał się w środę w Brukseli, odparł: Rzeczywiście rozmawiałem z nimi w czasie tego spotkania w Brukseli na temat pobytu w Polsce". "Schulz mi powiedział, że bardzo chętnie by wziął udział - co jest w ogóle ważną informacją - ma jednak od wielu, wielu lat też 1 maja w Niemczech podobne protesty, (...) i zobaczy, czy da się jakoś tak zrobić, by tego samego dnia być w dwóch miejscach - w Niemczech i w Polsce - powiedział PAP lider Ruchu.

Polityk Ruchu powiedział, że widział też duże zainteresowanie Cohn-Bendita, jeśli chodzi o kongres. Według Palikota lider Zielonych będzie w Polsce pod koniec marca. Spróbujemy zrobić taką konferencję na temat wyjścia Europy z kryzysu, spróbujemy zaprosić inne osoby i być może wtedy podejmiemy ostateczną decyzję w sprawie 1 maja - dodał. Pytany, z którymi środowiskami lewicowymi Ruchowi udało się dotychczas porozumieć w sprawie majowego spotkania, odparł, że m.in. z Sierpniem'80.

Według Palikota ostateczna decyzja SLD w sprawie ewentualnego uczestnictwa w kongresie ma zapaść w ciągu dwóch tygodni. Z Leszkiem Millerem ustaliliśmy, że do 15 lutego zakończymy rozmowy - powiedział. Podkreślił, że "dobrze idą" rozmowy z takimi organizacjami jak np. Racja Polskiej Lewicy, Wolne Konopie czy Kampania przeciwko Homofobii. Dodał, że do końca lutego, "może do połowy marca" powinien powstać scenariusz majowego kongresu. (