"Znakiem osobistego zaangażowania" Benedykta XVI na rzecz komunikacji ze światem współczesnym będzie fakt, że osobiście uruchomi on portal w środę, kiedy przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich - podkreślił arcybiskup Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Reklama

Dodał, że w serwisie nie będzie obowiązywać "konkretna linia redakcyjna", a poszczególne media uczestniczące w projekcie zachowają "własną autonomię".

Internauci będą mieli dostęp nie tylko do dokumentów historycznych, już dostępnych na stronie vatican.va, ale także do aktualności (w formie tekstu i obrazu), przekazywanych przez różne watykańskie media: świętujący 150-lecie dziennik "L'Osservatore Romano", Radio Watykańskie, Watykański Ośrodek Telewizyjny (CTV), elektroniczny serwis informacyjny biura prasowego Stolicy Apostolskiej oraz agencję informacyjną Fides.

"Ta inicjatywa uwypukla i umacnia współpracę między mediami Stolicy Apostolskiej. Wbrew pewnym stereotypom Stolica Apostolska, papież i Sekretariat Stanu przykładają dużą wagę do komunikacji" - zapewnił na konferencji prasowej redaktor naczelny "L'Osservatore Romano" Giovanni Maria Vian.

Reklama

Początkowo strona będzie dostępna w językach angielskim i włoskim. Po wakacjach ma być wprowadzony inny język, najprawdopodobniej hiszpański; Watykan dąży do tego, by serwis był również po francusku, portugalsku i niemiecku.

Watykan w ostatnim czasie nawiązał m.in. współpracę z serwisami społecznościowymi Facebook i YouTube.