Renty unijnego bankruta. Dostanie pedofil i sadomasochista

| Aktualizacja:
X

Mimo trudności z załataniem dziury budżetowej Grecja nie szczędzi grosza na pomoc społeczną. Ministerstwo pracy za niepełnosprawnych, którzy mogą się starać o rentę, uznało... pedofilów, ekshibicjonistów, sadomasochistów, piromanów i hazardzistów. Początkowo trudno nam było uwierzyć w doniesienia z pogrążonego w kryzysie kraju. Przepisy o rencie dla pedofila znajdują się jednak na oficjalnej stronie internetowej ministerstwa pracy w Atenach.

O sprawie jako pierwsza poinformowała grecka Konfederacja Osób Niepełnosprawnych. Jej zdaniem rząd po prostu obraża ludzi niepełnosprawnych. Władze idą jednak w zaparte. Co prawda zapowiedziały, że jeszcze raz przyjrzą się swojej decyzji, ale zaraz dodały, że skłonności do pedofilii czy sadomasochizmu prowadzą do ograniczenia zdolności do pracy. To z kolei oznacza, że pedofilom czy sadomasochistom należy się renta inwalidzka.

To jednak nie koniec. Tacy rzekomo niepełnosprawni mogą liczyć na więcej pieniędzy z państwowej kasy niż np. cukrzycy. Podpalacze i pedofile są niezdolni do pracy w 35 proc., cukrzycy tylko w 10 proc. – zdecydowało ministerstwo pracy.

Ten absurd będzie miał poważne konsekwencje i dotknie realnych inwalidów, którzy i tak cierpią z powodu obecnego kryzysu – mówi przewodniczący Związku Niewidomych Jannis Vardakastanis.

Renta dla pedofilów to najnowszy wykwit kreatywności greckich władz. Walczący z widmem bankructwa od 2009 r. kraj dopiero w tym roku likwiduje liczne bonusy. Wśród nich tak absurdalne, jak wart ponad 400 euro miesięcznie dodatek za utrzymanie „czystości rąk” dla pracowników państwowych kolei (warto przypomnieć, że dzięki podobnym dopłatom kolejarze zarabiali nawet 7 tys. euro miesięcznie). Z kolei pracownikom ministerstw przysługują dodatkowe pieniądze za umiejętność korzystania z... komputera.

Perełką wśród absurdów stała się historia z rządową agencją powołaną w 1957 r. do nadzoru nad procesem osuszania jeziora Kopais. Mimo że rozlewisko zniknęło w tym samym roku, agencja wraz 30-osobowym składem pracowników przetrwała do ubiegłego roku. Do dziś istnieje agencja, która promuje Saloniki jako Europejską Stolicę Kultury. Problem w tym, że miasto było już Europejską Stolicą Kultury w 1997 r. I na razie ponownie o to miano się nie stara. Leandros Rakindzis, który jest generalnym inspektorem w greckiej administracji publicznej, naliczył aż 750 podobnych instytucji.

Z kolei w powiecie korynckim – zagłębiu kasyn – zebrano do połowy ubiegłego roku zaledwie 20 tys. euro z CIT. W Salonikach, gdy rząd obniżył o 20 proc. zarobki poborcom podatkowym, zrezygnowali oni z kontroli.

Następny absurd dotyczy sfery prywatnej. W mieście Larisa na jednego mieszkańca przypada najwięcej luksusowych samochodów Porsche Cayenne w skali świata. W całej Grecji jest ich więcej niż osób płacących najwyższą stawkę podatku PIT. Ceny tego SUV-a zaczynają się od 60 tys. euro. Okazuje się jednak, że greckich podatników z dochodem powyżej 50 tys. euro rocznie jest mniej niż greckich cayenne.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~zelek_akuku
   2015-07-05 15:36
   W Polsce natomiast hipermarket placa 1 mld podatkow majac obrot rzeu 130 mld pln na strazy ich bezkarnosci jak i bankow stoi partia ryska cyby i kolesi
  • ~BArt
   2015-07-05 15:36
   W prlu są emerytury dla zomowcuf i generałuf i jakoś nikt się tym nie przejmuje!!
  • ~drwalrabarbar
   2012-01-12 10:08
   No to Polski rząd może się załapać na renty w Grecji, pełno tam niepełnosprawnych umysłowo.
  • ~wojtek
   2012-01-12 09:47
   Palikot i faszyści z Antify mogą się cieszyć...
  • ~HEH?
   2012-01-12 09:44
   ~mis dzis2012-01-12 09:40

   Czy ja dobrze zrozumialem ten artykul? Czy to oznacza ze jak zgwalce wnuczke albo wnusia tuska to dostane rente?
   ---
   JAREK TO TY?
  • ~~mis dzis
   2012-01-12 10:15
   @HEH?
   TAAAAK to ja tylko greka udawałem
  • ~piotrek
   2012-01-12 09:46
   Niech Grecy wroca do drachmy i zaczna zyc na wlasny rachunek. Wtedy moze oprzytomnieja. Natomiast faktycznie jak to sie czyta to pomoc ze strony UE wydaje sie byc dziwacznym pomyslem - to po prostu pieniadze wyrzucone w bloto. Za rok, dwa Grecja ponownie stanie sie bankrutem. I co cala Europa ma utrzymywac Grekow? Nawet takie niezamozne panstwa jak Polska? Ale to jest taka zagrywka: dac Grekom kase aby splacili dlugi bankom francuskim i niemieckim...Potem Grecja moze juz tonac.
  • ~OB
   2012-01-12 10:38
   A jak nazwiecie przewidywane budowanie obiektów w przyspieszonym trybie Euro 2012 w roku 2018? To nie żart.
  • ~poc uzasadniona
   2012-01-12 10:56
   Brawo Tusk, Tak litował się nad Grecją - biedni nieszczęśliwi. Nam tez kiedys ppomoga.
  • ~nn
   2012-01-12 10:52
   To skandal nad skandale i my mamy przykładać rękę do rozwoju tego skandalu?
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.