Książeczka zdrowia 3-letniej Marty pełna jest wpisów o przebytych szczepieniach. Część z nich to szczepienia obowiązkowe, ale sporo miejsca zajmują nazwy specyfików, które chronią przed zakażeniami znanymi mamie Marty z mediów, na przykład pneumokokami czy meningokokami. ”Co roku słychać o dzieciach, które zmarły z powodu sepsy, skoro mogę chronić przed tym córkę, dlaczego mam tego nie zrobić” - mówi mama Marty.

Podobne decyzje muszą podejmować wszyscy rodzice. Z jednej strony są bombardowani informacjami na temat nowych zagrożeń chorobami, z drugiej strony nie dysponują rzetelną wiedzą na temat skuteczności i ryzyka dodatkowych szczepień.

Problem jest tym większy, że koszt tych szczepień sięga kilku tysięcy złotych. Wielu rodziców na to nie stać. Skarżą się, że odczuwają ze strony lekarzy presję.

Z kolei lekarze przyznają, że obowiązek informowania o zalecanych szczepieniach ich samych często stawia w trudnej sytuacji. ”Pracuję w dzielnicy, gdzie mieszkają raczej biedne osoby. Niezręcznie się czuję, gdy mówię im o jakiejś szczepionce, skoro wiem, że ich na nią nie stać” - mówi jedna z warszawskich lekarek rodzinnych.

A rodzice, którzy nie zdecydują się na kupienie szczepionki, mają poczucie winy, że oszczędzają na dziecku. To poczucie utrwalają w nich agresywne reklamy firm farmaceutycznych.

Nic dziwnego, że fora internetowe aż huczą od pytań: szczepić czy nie? ”Moje dzieci są nosicielami jednego rodzaju pneumokoka i jedna lekarka stwierdziła, że trzeba je zaszczepić,
a druga jest zdecydowanie przeciwna i mówi, że na świecie powoli wycofują się z tych szczepień. Teraz to ja już jestem głupia i nie wiem co robić” - żali się na jednym z forów Magda. W podobnej sytuacji była Joanna z Warszawy, matka dwójki dzieci. ”Kiedy trzy lata temu urodził się Janek, lekarz porównywał szczepienia przeciw pneumokokom do sytuacji, w której przy każdym wyjściu z domu zakładałabym dziecku kask, bo a nuż coś mu spadnie na głowę. Kiedy rok później urodziła się Olga, ten sam lekarz mówił, że ta szczepionka jest absolutnie niezbędna”
- opowiada.

W rezultacie ostateczny wybór należy do rodziców. – Ważne, by mieli na ten temat rzetelną informację – zwraca uwagę ręce dr Jolanta Bogdańska, pediatra z Warszawy.

Ale trudno o taką informację, bo lekarze mocno różnią się poglądami na temat dodatkowych szczepień. Jedni je popierają, inni przestrzegają, by nie ulegać presji. ”Szczepionka przeciw pneumokokom została wynaleziona dla 4 - 5 proc. dzieci, które mają deficyty immunologiczne, to że jest tak popularna to zasługa skuteczności PR koncernów farmaceutycznych” - przekonuje pediatra Wojciech Ozimek. Jego zdaniem przed podjęciem decyzji o szczepieniu należy rozsądnie rozważyć, czy dziecko jest w grupie ryzyka. Niepokoi go też, zbyt duża dawka szczepień podawana dzieciom w pierwszym półroczu życia. ”Niemowlęta mogą to źle znosić” - ocenia.