Warszawa nowym Berlinem28 marca 2022Rewolucji nie widać – na ten moment wejście wojsk amerykańskich do Ukrainy, w jakiejkolwiek formie, jest wykluczone. Podejście USA może zmienić atak Białorusi.
"Nie przyzwyczajajcie się do wojny". Apel żony Zełenskiego28 marca 2022Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Olena - zwróciła się w niedzielę na Facebooku do społeczności międzynarodowej, aby "nie przyzwyczajała się do wojny na Ukrainie. "W XXI wieku Europa nie może przyzwyczaić się do wojny, do tego, że dzieci zasypiają przy odgłosie pocisków i nie wiedzą, czy jutro będą żyły" - napisała.
Ewakuacja z Mariupola drogą morską? Gen. Skrzypczak: Nie wykluczam27 marca 2022"Nie wykluczam operacji, podczas której ludność cywilna zostałaby ewakuowana z Mariupola drogą morską, ale w tej chwili podobną ewakuację mogłaby przeprowadzić tylko taka organizacja, jak Czerwony Krzyż" – ocenił w rozmowie z PAP generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.
Zełenski o pomyśle Kaczyńskiego: Nie rozumiem w pełni tej propozycji27 marca 2022Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, komentując negocjacje z Rosją, że prezydent Władimir Putin powinien spotkać się z nim "w jakimkolwiek miejscu na świecie", poza Ukrainą, Rosją i Białorusią, jako krajami będącymi w konflikcie.
Blinken w Izraelu: USA popierają wysiłki dyplomatyczne premiera Beneta wobec Rosji i Ukrainy27 marca 2022Stany Zjednoczone popierają "ważne wysiłki dyplomatyczne" premiera Izraela Naftalego Beneta, by położyć kres rosyjskiej agresji na Ukrainę - oświadczył w niedzielę amerykański sekretarz stanu Antony Blinken po rozmowie z szefem izraelskiego rządu w Jerozolimie.
Oto największa obsesja imperialnej Rosji27 marca 2022Nawet podczas wojny domowej Rosja nie pogodziła się z niepodległością narodów zniewolonych przez imperium Romanowów.
Ukraiński ambasador zbojkotował niemiecki koncert solidarności z Ukrainą27 marca 2022Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier był patronem koncertu, zorganizowanego w niedzielę w Berlinie w ramach solidarności z Ukrainą. Ukraiński ambasador w RFN Andrij Melnyk zapowiedział zawczasu, że nie zamierza uczestniczyć w tym wydarzeniu, uzasadniając to udziałem rosyjskich artystów.
Awantura o pomnik Putina w Toskanii27 marca 2022Pomnik prezydenta Rosji Władimira Putina, stojący w parku w małej miejscowości w Toskanii, wywołał burzę w lokalnej społeczności po tym, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Mieszkańcy osady Vagli di Sotto oraz okolic w prowincji Lukka żądają natychmiastowego usunięcia statuy.
"To media i komentatorzy podtrzymują dziś najmocniej ogień wojny polsko-polskiej" [OPINIA]27 marca 2022Opozycja proponuje swoiste roztopienie się w Europie. Warto jednak zauważyć, że temat Ukrainy i Rosji to lekcja tego, że zachodnie elity są omylne, czasem bardzo.
Macron broni Putina przed Bidenem: Nie nazwałbym prezydenta Rosji "rzeźnikiem"27 marca 2022Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w niedzielę przed dalszą "eskalacją walki na słowa i czyny" w odniesieniu do wojny na Ukrainie. "Nie nazwałbym Władimira Putina rzeźnikiem" - zadeklarował w wystąpieniu na wiecu przed wyborami prezydenckimi.
Putin rozważa "scenariusz koreański"? Rewelacje szefa wywiadu Ukrainy27 marca 2022"Po porażce planu zajęcia całej Ukrainy, Rosja może spróbować podzielić kraj na dwie części według scenariusza koreańskiego, tworząc na okupowanych terenach zależny od siebie organizm" - ostrzegł w niedzielę szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow.
"Putin to Hitler, ale przecież nie on jeden atakuje Ukrainę"27 marca 2022"To symboliczne, że gdy prezydent USA Joe Biden miał w sobotę w Warszawie bardzo mocne przemówienie, Lwów stał się celem rosyjskiego ataku rakietowego. To było ciężkie przeżycie" - mówił w niedzielę w Polsat News mer Lwowa Andrij Sadowy.
Separatystyczna republika nie wyklucza referendum ws. przyłączenia do Rosji27 marca 2022Wspierana przez Rosję, samozwańcza Ługańska Republika Ludowa funkcjonująca w części obwodu ługańskiego może zorganizować referendum dotyczące jej przyłączenia do Rosji - poinformowała w niedzielę agencja Reutera cytując wypowiedź jej lidera dla lokalnej prasy.
Zabito już siedmiu rosyjskich generałów. "To pokazuje skuteczność ukraińskich snajperów"27 marca 2022Na wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie zginęło już siedmiu rosyjskich generałów - podają zachodnie źródła. Według ekspertów wysokie straty pokazują skuteczność ukraińskich sił specjalnych i snajperów oraz słabe morale wojsk Rosji - podaje w niedzielę BBC.
"Washington Post": Biden nazywał Polskę "reżimem", teraz nazywa Dudę "bratem"27 marca 2022"Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce podkreśliła szybko zmieniającą się naturę relacji z Polską w kierunku bliskiego partnerstwa" - ocenia "Washington Post". Dziennik podkreśla, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę zmieniła się też rola Polski w Europie.
Rosjanie ostrzelali swoje własne pozycje w Popasnej27 marca 2022"Wojska rosyjskie raziły ogniem moździerzowym swoje własne pozycje w Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy" – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja.
"Rakieta uderzyła 150 km od Rzeszowa, a poważnej reakcji Zachodu nie było"27 marca 2022"Nie było poważnej reakcji Zachodu na sobotni atak rakietowy sił rosyjskich we Lwowie" – ocenił w niedzielę rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow w nagraniu zamieszczonym w internecie.
Słowa Bidena wzmocniły narrację Putina? "W Waszyngtonie opadły szczęki"27 marca 2022Uwaga prezydenta Joe Bidena o tym, że Władimir Putin nie może pozostać przy władzy wywołała w USA i na świecie falę komentarzy. "Washington Post" przypomniał wypowiedź Bidena z czasów kampanii prezydenckiej, gdy mówił on, że słowa prezydenta USA mają swą wagę.
Trzaskowski w CNN: My mamy swoje problemy z tym rządem, z praworządnością27 marca 2022"Biden pokazał nam, jak ważna jest demokracja; Polska nie może być słabym ogniwem pod tym względem" - powiedział w rozmowie z CNN prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaapelował też o pomoc UE i ONZ w relokacji uchodźców.
Wojna w Ukrainie. Tragiczna sytuacja w Mariupolu [RELACJA NA ŻYWO]27 marca 202232. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie próbują zablokować Czernihów w północnej Ukrainie i kontynuują koncentrację sił ofensywnych w obwodzie donieckim z zamiarem zajęcia Mariupola. Relacja na żywo na Dziennik.pl.