Prezydent Lech Kaczyński weźmie udział w dzisiejszych parlamentarnych uroczystościach z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. - poinformował marszałek Sejmu. Jak dowiedział się DZIENNIK w obchodach uczestniczyć będzie też szef rządu Donald Tusk. Nie wiadomo, czy politycy będą ze sobą rozmawiać. Być może wezmą tylko udział w tym samym spotkaniu.

Reklama

Od kilku tygodni między Lechem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem trwa ostra rywalizacja. PO wprost oskarża prezydenta, ze zaangażował się w kampanię wyborczą PiS. Jako przykład takiego działania podają prezydenckie orędzie w Sejmie.

>>Premier się wkurzył na słabe wyniki PO

Bronisław Komorowski zaprosił na obchody również byłych prezydentów Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyć będą także przedstawiciele 25 europejskich parlamentów oraz szef Parlamentu Europejskiego.

I to właśnie Hans-Gert Poettering, Komorowski i Wałęsa otworzą w parlamencie o godz. 10 wspólne posiedzenie posłów i senatorów. Obrady zostały podzielone na dwie sesje: "Bohaterowie Wolności - pokolenie niepokornych" i "Solidarność - droga nadziei".

"Mam nadzieję, że będzie to ciekawa dyskusja, która może pozwoli także Polakom zrozumieć lepiej, że każdy z narodów Europy Środkowo-Wschodniej odmiennie widzi swoją rolę w likwidowaniu systemu komunistycznego. Ale wszyscy razem akceptują i pamiętają o pionierskiej roli Polski" - tłumaczył ideę spotkania Komorowski.