Prokuratura Okręgowa w Krakowie z powodu niestwierdzenia przestępstwa umorzyła we wtorek śledztwo w sprawie odsłuchania przez ministra sprawiedliwości zapisów z czarnych skrzynek Tu-154M w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych.

Reklama

"Śledztwo zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego" - powiedziała we wtorek PAP prok. Maria Hajto-Gwóźdź z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Śledztwo dotyczyło odsłuchania przez ministra sprawiedliwości 15 października w krakowskim IES fragmentów nagrań czarnych skrzynek samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Prokuratura wojskowa chciała, by wyjaśniono, czy doszło w ten sposób do rozpowszechnienia bez zgody prokuratora wiadomości ze śledztwa.

W toku śledztwa krakowska prokuratura badała, czy doszło do przekroczenia uprawnień i publicznego rozpowszechnienia nagrań przez ministra sprawiedliwości, dyrektora IES, wicedyrektora ds. naukowych i kierownika pracowni analiz mowy i nagrań IES oraz dziennikarzy.

Jak ustaliła, nie doszło do publicznego rozpowszechnienia wiadomości ze śledztwa, ponieważ odtwarzane fragmenty nagrań były już wcześniej znane opinii publicznej, ponadto w zachowaniu osób uczestniczących w spotkaniu brak było zamiaru naruszenia prawa. Nie doszło również do publicznego rozpowszechniania informacji ze śledztwa przez dziennikarzy.

W ten sposób prokuratura uznała, że nie doszło do popełnienia przestępstwa i śledztwo umorzyła. Prokuratura stwierdziła jedynie "pewne zaniedbania o charakterze organizacyjnym" w przygotowaniu wizyty ministra w IES.Po wizycie Kwiatkowskiego w IES rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa informował 21 października, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, postanowiła przekazać Prokuraturze Okręgowej w Krakowie sprawę domniemanego "rozpowszechniania publicznego, bez zezwolenia prokuratora, wiadomości z postępowania przygotowawczego zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym".

Prokuratura Okręgowa w Krakowie po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa.

W śledztwie przesłuchani zostali niektórzy dziennikarze uczestniczący w październikowej konferencji prasowej z ministrem w Instytucie Ekspertyz Sądowych. Prokuratura uzyskała też zarejestrowane i wyemitowane wówczas materiały dziennikarskie. Przesłuchano również pracowników Instytutu.

20 lutego prokuratura przesłuchała ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego. "Nigdy nie prosiłem i nie oczekiwałem żeby materiał, który przedstawiono w Instytucie Ekspertyz Sądowych był innym materiałem niż materiał poglądowy; tym bardziej nie oczekiwałem, żeby to był materiał o statusie materiału dowodowego" - powiedział dzień po przesłuchaniu minister. Wyjaśnił dziennikarzom, że w każdej chwili był do dyspozycji prokuratury. "W związku z tym, że w zeszłym tygodniu byłem za granicą, zaraz po przyjeździe skontaktowałem się z prokuraturą w Krakowie i moje spotkanie z prokuratorem już w weekend miało miejsce" - mówił Kwiatkowski na temat przesłuchania.

W związku z odsłuchaniem przez ministra Kwiatkowskiego fragmentów nagrań z czarnych skrzynek Tu-154M posłowie PiS mówili o potrzebie jego zdymisjonowania.