Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, do której należą PiS i PJN, wybrała we wtorek Jana Zahradila z czeskiego ODS na nowego szefa, który zastąpi Michała Kamińskiego. Wcześniej swą kandydaturę wycofał prof. Ryszard Legutko.

Reklama

O Zahradilu ukazało się ostatnio w polskiej prasie kilka artykułów i wypowiedzi na blogach, które wskazywały na jego liberalne poglądy w sferze obyczajowej. Miał rzekomo sprzeciwiać się odwołaniu do Boga w unijnej konstytucji, a także opowiadać się za legalizacją marihuany i bronić praw mniejszości seksualnych.

Rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz przywołał w środę na konferencji prasowej wypowiedź Zahradila sprzed lat, w której czeski polityk wyrażał zaskoczenie, że "w pierwszej grupie kandydatów do Unii Europejskiej jest Polska, ta ogromna kula u nogi".

Zdaniem posła PO Cezarego Tomczyka, szefem frakcji do której należy PiS, został antypolonijny polityk, który "popiera legalizację marihuany i jest przeciwnikiem konkordatu".

Politycy Platformy zaapelowali do polityków PiS i PJN, aby wrócili do frakcji Europejskiej Partii Ludowej, do której w PE należy PO i PSL. "Tam, jako Polacy, jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej" - przekonywał Tyszkiewicz.

Zahradil zastąpi na stanowisku Michała Kamińskiego, który ogłosił pod koniec stycznia, że rezygnuje z funkcji szefa EKR, na co nalegali europosłowie PiS od czasu, kiedy Kamiński wraz z trzema innymi europosłami odszedł do nowej partii Polska Jest Najważniejsza.