W oświadczeniu podkreślono, że przekazane środki finansowe mają również objąć nowe polsko-brytyjskie projekty z zakresu komunikacji strategicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalając na szybsze wykrywanie i zwalczanie rosyjskich operacji dezinformacyjnych.

Jak zaznaczono, planowane jest także udzielenie wsparcia Biełsatowi, finansowanej przez Polskę telewizji, który dostarcza "obiektywne, wolne i prawdziwe informacje Białorusinom".

W trakcie czwartkowej wizyty w Warszawie premier May zapowie także wzmocnienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym plany marcowej wizyty polskich ekspertów w brytyjskim Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa, która ma służyć wymianie doświadczeń i informacji pomiędzy służbami obu państw.

Downing Street potwierdza również, że May podpisze w czwartek polsko-brytyjski traktat o współpracy w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, który ureguluje kwestię wspólnych ćwiczeń, wymiany informacji i współpracy przemysłu zbrojeniowego. Jak zaznaczono, dotychczas Wielka Brytania miała taką umowę tylko z Francją.

Podpisanie nowego traktatu to efekt propozycji złożonej w listopadzie 2016 roku podczas pierwszych konsultacji międzyrządowych w Londynie pod przewodnictwem May i ówczesnej szefowej polskiego rządu Beaty Szydło. Nowy dokument ma zastąpić istniejące memorandum polsko-brytyjskie z 1995 r.

Od marca br. w wyniku ustaleń podjętych na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku w Polsce stacjonuje ok. 150 brytyjskich żołnierzy z pułku rozpoznawczego Light Dragoons z Catterick na północy Anglii. Obecność brytyjskich żołnierzy jest elementem tzw. wysuniętej obecności wojskowej NATO na wschodniej flance.

W opublikowanym komentarzu przed czwartkową wizytą w Warszawie szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że "Polska ma ogromne znaczenie dla Wielkiej Brytanii: Nasze partnerstwo jest szerokie, tętniące życiem i zróżnicowane i razem podzielamy przywiązanie do bezpieczeństwa Europy".

Jestem zdeterminowana, aby Brexit nie osłabił naszych relacji z Polską, a nawet posłużył jako katalizator, aby je wzmocnić. Chociaż wychodzimy z Unii Europejskiej, to nie opuszczamy Europy i zapewnię w rozmowie z premierem (Mateuszem) Morawieckim, że chcemy pracować razem z Polską i innymi państwami członkowskimi, aby chronić nasze wartości, ludzi i interesy - powiedziała May.

Jak zaznaczyła, "budujemy strategiczne partnerstwo oparte na wspólnej historii i głębokich więzach przyjaźni, które będą nadal rozwijały się po naszym wyjściu z Unii Europejskiej". Bilateralny traktat w sprawie polityki bezpieczeństwa, który dzisiaj (w czwartek) podpiszemy, jest silnym symbolem naszej ciągłej, bliskiej współpracy - zapewniła May.