We wtorek m.in. na twitterze i w TVP Info i pojawiły się informacje dot. spotu Trzaskowskiego z eurowyborów 2009 r.

Reklama

W spocie tym aktor Michał Żebrowski stoi pod murem z papierosem w ustach. Po chwili nakładana jest mu na oczy czarna opaska, Żebrowski wykrzykuje "Za Rafała!", po czym kamera przesuwa się na pobliskie drzewa, a w tle rozlega się strzał. Następnie w spocie pojawia się plansza z pytaniem: "A ty co zrobisz dla Rafała?" oraz adresem dlarafala.pl.

Trzaskowski został na wtorkowej konferencji zapytany o ten spot i o reakcję na niego, m.in. żołnierza antykomunistycznego podziemia Mieczysława Chojnackiego, który ocenił, że spot ten "hańbi pamięć wszystkich osób, które oddały życie w walce o wolną Polskę" i wyraził nadzieję, że Trzaskowski za niego przeprosi.

- Zawsze w tych dniach, kiedy mówiliśmy o Powstaniu Warszawskim, staraliśmy się powstrzymywać od emocji politycznych. To jest klasyczna manipulacja TV PiS, kolejna manipulacja - powiedział Trzaskowski.

- Ja w tych dniach chciałbym rozmawiać o Powstaniu Warszawskim i do manipulacji TVP Info nie będę się odnosił - dodał.

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu stworzona została strona mowprawde.pl, gdzie będzie walczyć z kłamstwem i manipulacją.

W sprawie pytań dot. spotu zabrała głos obecna na konferencji uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Zwracając się do dziennikarza TVP Info powiedziała: - Czemu pan do tego wraca, skoro nie ma pan racji.

Reklama

Wpis dotyczący spotu pojawił się też wcześniej we wtorek m.in. na Twitterze Platformy Obywatelskiej. Żenujące jest rozpowszechnianie przez osoby związane z Patrykiem Jakim i pracowników TVPiS #FakeNews dotyczącego rzekomego naśmiewania się z Powstania Warszawskiego przez @trzaskowski_ i Michała Żebrowskiego w 2009 roku. Kłamstwo to główna metoda polityczna PiS - napisano.

Do sprawy odniósł się też sam Żebrowski. Na Facebooku przypomniał, że spot pochodzi sprzed dziesięciu lat, gdy wziął udział w kampanii Trzaskowskiego. Znam Rafała od 40 lat i wiem, że jest uczciwym i mądrym człowiekiem. Nie ma dziś wielu takich w polityce. Biorąc udział w tym spocie nie przypuszczałem, że 10 lat później ktoś ośmieli się próbować nadać mu inny sens - napisał.

Żebrowski podkreślił, że spot nawiązywał do jego roli w dramacie "Kordian" Juliusza Słowackiego. - Posługiwanie się kampanią sprzed 10 lat i łączenie jej z obchodami Powstania Warszawskiego jest wredne, przebiegłe i kłamliwe - oświadczył aktor.