Gowin pytany był w Polsat News o możliwy rozpad koalicji rządzącej w związku z brakiem poparcia ze strony Porozumienia dla kandydatki PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich senator Lidii Staroń. Jednoznacznie mogę powiedzieć, że w sprawie RPO nie zmienię stanowiska, nawet gdyby miało to za sobą pociągać rozpad koalicji - powiedział Gowin, który jest wśród posłów podpisanych pod wnioskiem zgłaszającym kandydata opozycji na RPO prof. Marcina Wiącka.

Reklama

Minister pracy, rozwoju i technologii ocenił, iż "sugerowanie, że może dojść do wypchnięcia Porozumienia z koalicji rządowej jest sprzeczne z interesem rządu". Jak zadeklarował jednak, bierze pod uwagę scenariusze opisywane przez media. Dostrzegam wiele objawów, przejawów wrogości wobec Porozumienia - dodał wicepremier.

Wypchnięcie Porozumienia z rządu kończyłoby projekt Zjednoczonej Prawicy i oznaczałoby, że Polska wchodzi w okres turbulencji, jeśli chodzi o rządzenie - ocenił Gowin. Jak dodał, "nie ma w tej chwili żadnych rozmów na temat nowej umowy koalicyjnej, jeśli PiS chciałoby taką zawierać, to tylko w obrębie trzech partii dotychczas tworzących Zjednoczoną Prawicę (PiS, Porozumienie, Solidarna Polska - PAP)" - stwierdził polityk.

Jego zdaniem nie ma również powodów, by Porozumienie miało się posuwać i robić komukolwiek miejsce (nowym koalicjantom - PAP). Wzięliśmy odpowiedzialność za bardzo ważne obszary - wskazał Gowin wymieniając projekt Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, nową politykę przemysłową, reformę rynku pracy i reformę eksportową.

Reklama

Wierzę, że żadne pokusy ani naciski nie złamią nikogo z moich współpracowników. Polityka jest grą zespołową, tutaj nie wolno grać tylko na siebie - podsumował wicepremier.

Prof. Marcin Wiącek został zgłoszony jako wspólny kandydat na RPO klubów KO, KP-PSL, Lewicy, koła Polski 2050, koła Polskie Sprawy i posłów niezrzeszonych. Pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia, m.in. lider partii Jarosław Gowin, a także poseł PiS Zbigniew Girzyński. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że kandydatką PiS na RPO jest senator Lidia Staroń.