"Minister @Kaminski_M_ rozmawiał telefonicznie z MSW Niemiec Horstem Seehoferem. Min. Seehofer podziękował za działania polskich służb na wschodniej granicy #UE oraz zaoferował wszelkie wsparcie polityczne w zakresie wspólnej walki ze sztucznie stworzonym zagrożeniem hybrydowym" - poinformował w piątek resort spraw wewnętrznych na Twitterze.

Reklama

Problemy związane z działaniami reżimu białoruskiego i nielegalną migracją przez Białoruś do Unii Europejskiej szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec poruszyli też w listach, które wymienili w październiku. Piątkowy telefon to kolejna tego typu rozmowa Kamińskiego w tym tygodniu. W środę szef MSWiA rozmawiał ze swoim odpowiednikiem w Austrii Karlem Nehammerem. Szef austriackiego MSW również podziękował Polsce za działania wobec naporu migrantów na granicę UE i zadeklarował pełne wsparcie polityczne.

Polskie MSWiA podało też, że w ocenie Nehammera Komisja Europejska musi pomóc Polsce w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej i zapewnić niezbędne środki na zbudowanie solidnej zapory granicznej.

Co dzieje się na granicy?

Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE. Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód.

W związku z eskalacją sytuacji w Brukseli trwają dyskusje na temat nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś.