Jak podkreśla onet.pl przemówienie Trzaskowskiego ma być poświęcone "ocenie kondycji demokracji i stanu praworządności oraz ochrony praw człowieka w Europie Środkowo-Wschodniej". "Zaplanowana dyskusja ma objąć tematy praworządności, wolności słowa oraz sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Kongresmeni są zainteresowani także kwestiami budowy Nord Stream 2 i sytuacją na granicy polsko-białoruskiej" - poinformował Onet.

Reklama

Według portalu, wystąpienie Trzaskowskiego będzie połączone z pytaniami o sytuację w naszej części Europy. Przed wysłuchaniem prezydent Warszawy ma zamiar odbyć szereg konsultacji z ekspertami.

"Nie chcę prezentować wyłącznie własnej opinii"

Najbliższe dni poświęcę na wypracowanie stanowiska, które będzie wspólnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji. Nie chcę prezentować wyłącznie własnej opinii, ale przekazać reprezentantom państwa, w którym narodziła się współczesna demokracja, możliwie pełny obraz sytuacji w naszym kraju - powiedział Onetowi Rafał Trzaskowski.

Reklama

Portal podkreślił, że pierwsze spotkanie w ramach konsultacji prezydent Warszawy zaplanował już na najbliższy poniedziałek. Spotka się z przedstawicielami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka - to instytucja OBWE zajmująca się ochroną praw człowieka.

Onet przypomniał równocześnie, że podkomisja ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki składa się z przedstawicieli zarówno demokratów, jak i republikanów, a jej członkowie wypowiadali się już w tym roku w sprawie sytuacji w Polsce. "W sierpniu br. przewodniczący Bill Keating (z Partii Demokratycznej) oraz wiceprzewodniczący Brian Fitzpatrick (z Partii Republikańskiej) podpisali się pod oświadczeniem, w którym ostrzegali przed przyjęciem przez Sejm znowelizowanej ustawy o mediach (tzw. lex TVN), podkreślając, że wpisywałoby się w +niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce+" - napisał Onet.