W ostatnim sondażu zrealizowanym w 2023 r. CBOS zapytał Polaków kto - ich zdaniem - zasłużył na miano polityka roku, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Ankietowani sami wymieniali nazwiska kandydatów spośród znanych im polityków.

Reklama

Co zdecydowała prawie połowa badanych?

Jeśli chodzi o tytuł polityka roku 2023 w kraju, 46 proc. badanych nie wskazało żadnej osoby, która w ich opinii zasługiwałaby na takie wyróżnienie. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili respondenci, którzy nie podjęli się tego zadania, uznając je za zbyt trudne lub uważając własne kompetencje za niewystarczające (27 proc.). Deklarowali, że nie interesują się polityką, nie znają polityków i nie mają wyrobionej opinii na ich temat. Mniej osób – 18 proc. – uznało, że w mijającym roku żaden ze znanych im przedstawicieli krajowej sceny politycznej nie wyróżnił się na tyle, by zasłużyć na tak zaszczytny tytuł.

Pozostała ponad połowa badanych wymieniła w sumie ponad 30 nazwisk polityków i osobistości życia publicznego, z których jednak tylko sześciu uzyskało co najmniej 2 proc. głosów.

Badani przyznali tytuł Tuskowi

Reklama

Tytuł polityka roku 2023 badani przyznali liderowi PO, premierowi Donaldowi Tuskowi. Do tego miana typowało go 13 proc. ogółu ankietowanych. Drugą lokatę uzyskał zwycięzca ubiegłorocznego rankingu prezydent Andrzej Duda (11 proc.). Trzecie miejsce przypadło marszałkowi Sejmu, liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni, na którego wskazało nieco ponad 8 proc. badanych, a na czwartej pozycji – z minimalnie słabszym wynikiem (różnice dziesiętnych procenta)- lokuje się były premier, polityk PiS Mateusz Morawiecki (8 proc.).

Kaczyński na piątym miejscu

Piąte miejsce, z wynikiem 5 proc., przypadło prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. 2 proc. badanych do miana polityka roku 2023 zgłosiło wiceprzewodniczącego PO, prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Po około 1 proc. głosów uzyskali: Sławomir Mentzen, Władysław Kosiniak-Kamysz, Patryk Jaki, Krzysztof Bosak oraz Mariusz Błaszczak.

Kolejne 2 proc. badanych wymieniło nazwiska około dwudziestu innych polityków i osobistości życia publicznego. CBOS zwraca uwagę, że po ośmiu latach tryumfu polityków Zjednoczonej Prawicy (od 2014 r.) na pierwszym miejscu rankingu znalazł się ponownie przedstawiciel przeciwnego obozu politycznego. W sumie tegoroczny zwycięzca premier Donald Tusk tytuł polityka roku uzyskał już po raz szósty.

Wybór zagranicznego polityka roku był trudniejszy

Wybór polityka roku spośród przedstawicieli międzynarodowej sceny politycznej sprawił badanym więcej trudności niż wskazanie najbardziej wyróżniającego się reprezentanta polityki krajowej. W grudniu 2023 roku miało z tym problem 40 proc. pytanych, a 24 proc. respondentów uznało, że żaden ze znanych im polityków zagranicznych nie odegrał w ciągu minionych dwunastu miesięcy na tyle znaczącej roli w polityce międzynarodowej, by zasłużyć na ten tytuł.

W sumie zatem tylko 35 respondentów wymieniło nazwisko jakiegoś polityka czy osoby publicznej działającej na arenie międzynarodowej, której – jego zdaniem - należy się tytuł polityka roku 2023. Łącznie zgłoszono 37 siedem nazwisk, z których tylko pięć pojawiało się w wypowiedziach co najmniej 0,5 proc. ankietowanych.

Biden wygrał z Zełenskim

Tytuł polityka roku 2023 na świecie Polacy przyznali prezydentowi USA Joe Bidenowi - uznało tak 15 proc. badanych. Na drugim miejscu rankingu znalazł się poprzedni jego zwycięzca – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Za polityka roku 2023 uznało go 11 proc. ankietowanych.

Zełenski i Biden zdeklasowali Trumpa

Joe Biden oraz Wołodymyr Zełenski pod względem liczby uzyskanych głosów deklasują w plebiscycie wszystkich pozostałych przedstawicieli światowej polityki przywoływanych w tym kontekście przez badanych. Zajmujący trzecie miejsce na liście pretendentów do tytułu polityka roku były prezydent USA Donald Trump uzyskał tylko 2 proc. głosów, a lokujący się na kolejnych pozycjach tego rankingu premierka Włoch Georgia Meloni oraz prezydent Francji Emmanuel Macron wymieniani byli przez niespełna 1 proc. respondentów. Pozostali politycy wskazywani byli jeszcze rzadziej, choć ogólna liczba wskazań była spora – w sumie 5 proc. badanych wymieniło jakieś inne nazwisko.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 28 listopada do 12 grudnia 2023 roku na próbie liczącej 961 osób (w tym: 56,8 proc. metodą CAPI, 31,1 proc. – CATI i 12,1 proc. – CAWI).