Każdy w Niemczech wie, że Hitler wywołał II wojnę światową, jednak jedno barbarzyństwo nie może służyć za usprawiedliwienie dla innego barbarzyństwa - powiedziała w sobotę w Berlinie szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach."Hitler otworzył puszkę Pandory" - podkreśliła Steinbach podczas obchodów Dnia Stron Ojczystych, przypominając o "barbarzyństwach, wyrządzonych przez narodowosocjalistycznie Niemcy" i "bezgranicznych cierpieniach narodów europejskich". "Głęboko współczuję wszystkim tym ofiarom" - dodała. "Ale nikt nie przekona mnie, która walczy w Bundestagu o uniwersalizm praw człowieka, że za pomocą argumentu o przyczynie i skutku jedno barbarzyństwo może tłumaczyć albo usprawiedliwiać inne barbarzyństwo" - powiedziała Steinbach.

Reklama

Premier niemieckiej Bawarii Horst Seehofer zapewnił w sobotę w Berlinie o poparciu bawarskich chadeków dla Związku Wypędzonych i jego przewodniczącej Eriki Steinbach. "Nie zostawimy was samych" - powiedział podczas obchodów Dnia Stron Ojczystych.Szefowej BdV zarzucono w tym tygodniu sugerowanie współodpowiedzialności Polski za II wojnę światową.

Seehofer podkreślił, że wina nazistowskich Niemiec za wywołanie II wojny światowej i straszne zbrodnie pozostaje poza wszelką wątpliwością. "To pozostaje podstawą niemieckiej polityki zagranicznej. Było również podstawą pojednania, które wspierały środowiska wypędzonych" - dodał. "Jesteście prawdziwymi demokratami, a nie rewanżystami" - powiedział do uczestników uroczystości.