"Litewska prezydent sądzi, że nie ma zapotrzebowania na tego rodzaju regionalną elektrownię atomową" - powiedział rzecznik prezydent Litwy Linas Balsys.

Reklama

Prezydent Białorusi złożył taką propozycję na spotkaniu z Dalią Grybauskaite w środę w Mińsku. Powtórzył ją w wywiadzie dla czwartkowego wydania ukazującego się w języku rosyjskim litewskiego dziennika "Litowskij Kurier". "Budujmy razem (...). Dlaczego Litwa nie miałaby się przyłączyć do projektu" - powiedział Łukaszenka.

"Litwa może zbudować własną elektrownią nuklearną i państwa sąsiednie mogą też to zrobić" - powiedział rzecznik Grybauskaite. Litwa chce zbudować taką elektrownię, by zastąpić elektrownię w Ignalinie zamkniętą w roku 2009 zgodnie z umową z Unią Europejską. Wilno, jak pisze agencja AFP, omawia ten projekt z sąsiadami z krajów bałtyckich - Łotwą i Estonią, a także z Polską.

Białoruś planuje budowę siłowni atomowej zaledwie 23 km od granicy litewsko-białoruskiej i 40 km od Wilna, co niepokoi Litwinów.

"Dobrzy sąsiedzi nie budują niebezpiecznych obiektów w pobliżu granicy" - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis w litewskim radiu.

Białoruska elektrownia ma mieć dwa bloki produkcji rosyjskiej o mocy 1000 MW każdy. Pierwszy ma ruszyć w 2016 roku, a drugi - w 2018.