Reprezentujący stan Connecticut 68-letni Lieberman, który od kilku lat zasiada w Senacie jako niezależny, głosuje zwykle z Demokratami w sprawach krajowych, natomiast w kwestiach polityki zagranicznych popiera Republikanów.

Reklama

Przez większą część swej politycznej kariery Lieberman był lojalnym Demokratą i w 2000 r. kandydował na wiceprezydenta u boku Ala Gore'a. Był pierwszym w historii kandydatem żydowskiego pochodzenia na to stanowisko. Po ataku terrorystycznym na USA z 11 września 2001 r. Lieberman poparł neokonserwatywną linię prezydenta George W. Busha, w tym jego "wojnę z terroryzmem" i związał się z Republikanami.

W 2006 r. został wybrany do Senatu jako niezależny. Dwa lata później w wyborach na prezydenta poparł republikańskiego kandydata Johna McCaina przeciw Barackowi Obamie.

W środę ogłosił, że rezygnuje z walki o reelekcję w 2012 r. Sondaże wskazywały, że mógłby przegrać z konkurentami z Partii Demokratycznej, tradycyjnie silnej w Connecticut.

Najpoważniejszą z tych konkurentów jest Susan Bysiewicz, była sekretarz stanu w Connecticut. Według sondaży, pozytywnie ocenia ją prawie 60 procent mieszkańców stanu.

Bysiewicz, która ma polskie korzenie, oznajmiła już, że ma zamiar startować w przyszłorocznych wyborach do Senatu.