Wieczór w hotelu Ritz Carlton, na którym uhonorowano senatora, zakończył pierwszy dzień wizyty ministra Sikorskiego w Waszyngtonie. McCain, bohater wojny wietnamskiej, był w Kongresie USA w latach 90-ych jednym z największych zwolenników przyjęcia Polski do NATO.

Reklama

Na uroczystości szef polskiej dyplomacji wygłosił odczyt. Przypomniał polską drogę do demokracji, podziękował Ameryce za pomoc w odzyskaniu wolności i zwrócił uwagę na analogie między rewoltą antykomunistyczną w krajach Europy środkowowschodniej a obecną rewolucją na Bliskim Wschodzie. Podkreślił też potrzebę pomocy dla powstańców w Libii.

Dla polskiej prezydencji Unii Europejskiej w tym roku - powiedział minister - wydarzenia na Bliskim Wschodzie "będą wielkim tematem i wielkim wyzwaniem".

W swoim wystąpieniu McCain oświadczył, że trzeba pomóc krajom arabskim w transformacji do demokracji i wezwał do wprowadzenia nad Libią strefy zakazu lotów wojskowych, aby uniemożliwić samolotom reżimu Muammara Kadafiego bombardowanie rebeliantów.

W czwartek min. Sikorski spotka się z sekretarz stanu Hillary Clinton.