Dochodzenie wszczęto na wniosek posła partii współrządzącej Gintarasa Songaily, znanego z antypolskiego nastawienia.

Reklama

"Większość filmów (zamieszczonych na portalu - PAP) nosi znamiona oczywistego szowinizmu, agresywnego rewanżyzmu, a nawet ma charakter ekspansjonistyczny" - napisał w swym liście do prokuratury poseł Songaila. W styczniu zwrócił się on do prokuratury z prośbą o wszczęcie dochodzenie "w sprawie domniemanego targnięcia się na integralność terytorialną Republiki Litewskiej".

Według posła w niektórych materiałach filmowych na portalu kresowy.pl roszczenia terytorialne są wysuwane nie tylko wobec Litwy, Białorusi, Ukrainy, ale też wobec Czech, Słowacji, Niemiec, a nawet Rosji.

W swym liście Songaila pisze, że portal jest stroną internetową Instytutu Kresów Rzeczpospolitej, który wspierają polskie instytucje rządowe, że Instytut ten powstał w miejsce zamkniętego "za nietaktowne działania względem państw sąsiednich" Instytutu Kresowego powołanego przez samorząd warszawski.

Ustalenie, kto stoi za działalnością portalu, nie jest łatwe. Na stronie głównej portalu kresowy.pl jest nagłówek "Instytut Kresów Rzeczpospolitej". Wyszukiwarki internetowe wskazują, że to strona stowarzyszenia "Instytut Kresów Rzeczypospolitej", którego prezesem jest płk Jan Niewiński.

Reklama

Niewiński jest zaskoczony informacją, jakoby jego organizacja związana była z portalem. Jak powiedział w środę PAP, będzie próbował to wyjaśniać. "To jest czyjś inny portal. Oni korzystają tylko z naszych materiałów, z tego widać, ze mną nikt na ten temat nie rozmawiał, nikt się do mnie nie zwracał" - zapewnia płk Niewiński.

Na portalu są bowiem m.in. listy organizacji kresowych do władz państwowych, podpisywane m.in. przez organizację reprezentowaną przez niego. Płk Niewiński dodał też, że interesuje go tematyka ukraińska, a nie litewska, którą się w ogóle nie zajmuje.

Na stronie głównej kresowy.pl pojawia się też nazwa Instytutu Kresowego. Z jego dawnej strony internetowej jest przekierowanie właśnie na kresowy.pl, ale nikt nie odpowiada pod numerem telefonu, który jest tam wymieniony.