"Lista nie będzie opublikowana. Konkretną informację dane osoby (znajdujące się na niej) mogą otrzymać, zwracając się o wizę białoruską" - oznajmił Sawinych dziennikarzom.

Reklama

Dodał, że MSZ nigdy nie ogłaszało liczby osób będących na liście. "Powiedzieliśmy tylko, że nie jest ona odzwierciedleniem listy przygotowanej przez Unię Europejską" - oznajmił rzecznik.

W miniony piątek MSZ w Mińsku oświadczyło, że wśród przedstawicieli Polski, udających się na kwietniowe obchody do Smoleńska i Katynia, mogą znaleźć się osoby, które mają zakaz wjazdu na terytorium Białorusi.

"Jest całkiem prawdopodobne, że wśród obywateli polskich, jadących na te obchody, będą nie tylko krewni i bliscy (ofiar katastrofy smoleńskiej), ale i osoby oficjalne, których udział, jak się wydaje, jest podyktowany wyłącznie ambicjami politycznymi. Wśród nich może znaleźć się kilka osób, którym wjazd na terytorium Białorusi jest zabroniony - ale to już ich problemy" - mówił Sawinych.

Białoruś w odpowiedzi na sankcje UE i USA przygotowała listę osób, którym zakazano wjazdu na jej terytorium, umieszczając na niej osoby, które - według białoruskich władz - podejmują destrukcyjne działania wobec tego kraju. Media twierdzą, że na liście jest m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i Jacek Protasiewicz, szef delegacji europarlamentu ds. Białorusi.

Unia Europejska ogłosiła nazwiska przedstawicieli Białorusi, których objęła sankcjami wizowymi w reakcji na represje wobec opozycji po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia.