Przeciwko projektowi rezolucji, który zaproponował przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Emanuelis Zingeris, głosowało 11 posłów w 141-osobowym parlamencie, 40 było za, a 53 wstrzymało się od głosu.

Reklama

Projekt rezolucji konstatuje, że Konstytucja 3 maja jest "częścią wspólnego historycznego dziedzictwa Litwy i Polski, która wspiera naszą państwowość i pamięć historyczną, inspiruje do politycznej roztropności".

"Konstytucja 3 maja oraz akt Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów otworzyły nową perspektywę historyczną Litwy i Polski. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie stały się równoprawnymi partnerami politycznymi" - napisano w projekcie rezolucji.

Zaznaczono też, że "Konstytucja 3 maja połączyła chrześcijańskie trendy Europy z wartościami podstawowymi - wolnością wyznania, równością wobec prawa, tolerancją, podziałem władzy".

Oponenci rezolucji odnotowują, że konstytucja nie sankcjonowała wolności wyznania, a jedynie umocniła pierwszeństwo Kościoła rzymskokatolickiego. Podano też w wątpliwość stwierdzenie dotyczące równoprawności politycznej Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Powtórne głosowanie w sprawie projektu rezolucji przewidziane jest w najbliższy czwartek.