Wśród zaproszonych są: prezydent Turcji Abdullah Gul, były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, były kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel i były doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński. W ostatniej chwili z powodu ważnej debaty w Bundestagu przyjazd odwołała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Reklama

Gośćmi zeszłorocznego forum byli: prezydent Korei Płd. Li Miung Bak, premier Włoch Silvio Berlusconi i były premier Japonii Yukio Hatoyama. Natomiast w pierwszej konferencji w Jarosławiu wzięli udział premierzy Francji i Hiszpanii, Francois Fillon i Jose Luis Rodriguez Zapatero, a także były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi i były sekretarz generalny NATO George Robertson.

Uczestnicy pracują w trzech sekcjach tematycznych. Dyskutują m.in. o wyzwaniach dla globalnego bezpieczeństwa, przyczynach lokalnych konfliktów, walce ze społecznymi nierównościami i budowie instytucji demokratycznych. Konferencja potrwa dwa dni.

W czwartek głównym wydarzeniem będzie wystąpienie Miedwiediewa, w którym - jak się oczekuje - przedstawi ocenę sytuacji społecznej w Rosji i swoją wizję modernizacji kraju. Rosyjski prezydent spotka się też z zagranicznymi ekspertami i publicystami.

Miedwiediew rozpocznie dzień od pobytu na miejscu katastrofy samolotu pasażerskiego Jak-42 pod Jarosławiem, w której w środę zginęły 43 osoby, w tym zawodnicy tamtejszego Lokomotiwu, jednego z najlepszych klubów hokejowych Rosji. W środę pamięć ofiar tragedii uczcili uczestnicy jarosławskiego forum. Forum obraduje w Pałacu Sportu, w którym na co dzień swoje mecze rozgrywał Lokomotiw Jarosław.