Podejrzany, mieszkaniec Antrim John Smyth, stanie przed sądem pokoju w Ballymena. Z ramienia współrządzącej w Irlandii Północnej Demokratycznej Partii Ulsteru (DUP) kandydował w tegorocznych wyborach lokalnych ubiegając się o mandat radnego, ale go nie zdobył.

Reklama

Na wiadomość o postawieniu ma zarzutów, do czasu wyjaśnienia sprawy DUP zawiesiła go w prawach członka partii - poinformował telewizję UTV rzecznik partii.

W marcu br. Smyth miał sam być celem ataku, gdy podobnego typu bombę wrzucono mu przez okno do sypialni. Ładunek wybuchł, ale on sam nie odniósł obrażeń.

Bombę znaleziono w środę rano na zewnętrznym parapecie domu zamieszkałego przez polską rodzinę w jednym z osiedli mieszkalnych w Antrim. Policja mówi, że była nieuzbrojona, ale media twierdzą, że mogła wybuchnąć.Wcześniej BBC podawała, że do podłożenia bomby przyznał się mężczyzna twierdzący, iż reprezentuje lojalistyczne ugrupowanie paramilitarne. BBC nie wymieniła go z nazwy.

"Wygląda na to, że do incydentu mogło dojść na tle sekciarskim (niechęci północnoirlandzkich protestantów do katolików - PAP), a oskarżony mężczyzna pochodzi z protestanckiej, unionistycznej społeczności" - powiedział PAP konsul honorowy w Irlandii Płn. Jerome Mullen.

"Nie wykluczone, że atak ma związek z przypadkami wrogich zachowań wobec imigrantów, do których doszło w Antrim w ostatnich tygodniach" - dodał.

Północnoirlandzkie irlandzkie media pisały m. in. o napisach na murach wymierzonych w imigrantów i pobiciu jednego z nich.