Polscy i afgańscy żołnierze zatrzymali groźnego terrorystę w afgańskiej prowincji Ghazni. Znajdował się on na 1 miejscu listy najbardziej aktywnych talibów we wschodnim Afganistanie. Jego organizacja jest odpowiedzialna za śmierć sześciu polskich żołnierzy.
Mulla Abdul Kabir był poszukiwany afgańskim listem gończym za przestępstwa przeciwko ludności cywilnej i funkcjonariuszom publicznym. Jest podejrzany o dokonywanie zbiorowych egzekucji na afgańskich cywilach, porwania i bestialskie zabójstwa przedstawicieli administracji cywilnej i funkcjonariuszy policji, porwania dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, organizowanie ataków na konwoje cywilne i afgańskie siły specjalne oraz personel ISAF.

Reklama

Terrorysta kierował siatką talibów atakujących także polskich żołnierzy. Jego grupa odpowiadała za podłożenie ładunku wybuchowego, w wyniku którego w dniu 18 sierpnia 2011 roku zginął polski żołnierz. Jego grupa była też powiązana z zamachem przeprowadzonym w dniu 21 grudnia 2011 roku, w którym śmierć poniosło pięciu naszych żołnierzy.

Wcześniej Mulla Abdul Kabir był celem kilkunastu operacji przeprowadzonych przez afgańskie oraz sojusznicze siły specjalne. Jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania. Tym razem operację specjalną przeprowadzili żołnierze z polskiego Zespołu Zadaniowego Wojsk Specjalnych wspólnie z "Afgańskimi Tygrysami"- z jednostki antyterrorystycznej PRC Ghazni.