W Brukseli dziś przed południem polsko-słowackie rozmowy o żywności i próba załagodzenia konfliktu. Spotykają się ministrowie rolnictwa obu krajów. Bratysława zarzuca Warszawie nieskuteczne kontrole sanitarne i pogorszenie się jakości polskich produktów. Sprawa ma związek z zanieczyszczonym mlekiem w proszku wykorzystywanym do produkcji słodyczy, które trafiły na Słowację, Łotwę, a także do Niemiec i Czech.

Reklama

Najostrzej zareagowały władze w Bratysławie. Zaleciły one konsumentom, by nie kupowały polskich produktów, rozpoczęły kontrole w sklepach, barach i kawiarniach, a także poskarżyły się do Komisji Europejskiej na - jak to ujęły - skandale z polską żywnością.

Otrzymaliśmy list ze Słowacji, która uważa, że Polska nie gwarantuje bezpieczeństwa żywności. Zależy nam na tym, by wszelkie problemy i nieporozumienia zostały rozwiązane możliwie szybko - potwierdził rzecznik Komisji Frederic Vincent. Bruksela podjęła się mediacji i chce zorganizować wspólne spotkanie swoich ekspertów z przedstawicielami Polski i Słowacji.