Poinformował o tym burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, opierając się na informacjach FBI. Wynika z nich, że Dżochar i Tamerlan Carnajewowie postanowili zaatakować Nowy Jork pozostałymi im ładunkami wybuchowymi. Mieli ich sześć.

Reklama

Spontaniczną decyzję w tej sprawie mieli podjąć już po opublikowaniu ich zdjęć, gdy byli ścigani przez policję. Nie wiemy czy bylibyśmy w stanie powstrzymać terrorystów, gdyby przyjechali z Bostonu. Dobrze, że musieliśmy poznać odpowiedzi na to pytanie - mówił Bloomberg.

Burmistrz podkreślił, że Nowy Jork powinien otrzymywać na walkę z terroryzmem większe fundusze niż inne miasta. Nowy Jork pozostaje głównym celem dla tych, którzy chcą zaatakować Amerykę. Rząd Federalny powinien przeznaczać większe środki na ochronę miejsc, które są bardziej zagrożone.

Trudno ocenić na ile wiarygodne są informacje o potencjalnym ataku na Nowy Jork. Dżochar Carnajew zmieniał w tej sprawie zeznania gdy był przesłuchiwany leżąc w szpitalnym łóżku. Część informacji podawanych pierwotnie przez władze USA się nie potwierdziło. Okazało się na przykład, że Dżochar Carnajew nie miał broni, choć policja twierdziła, że ukrywając się w łodzi ostrzelał funkcjonariuszy.