Papież Franciszek podkreślił, że mówiąc o tym, iż Bóg zawierzył kobiecie człowieka, Jan Paweł II miał na myśli przede wszystkim macierzyństwo. Wiele rzeczy może się zmienić i zmieniło się w wyniku ewolucji kulturowej i społecznej, pozostaje jednak fakt, że to kobieta zachodzi w ciążę, nosi w swym łonie i rodzi dzieci ludzi - powiedział papież. Franciszek skrytykował tendencję do spychania kobiety matki na margines, zarówno w społeczeństwie, jak i w Kościele.

Reklama

Cierpię, gdy widzę w Kościele i w niektórych organizacjach kościelnych, że rola posługi kobiety przesuwa się ku poddaństwu. Franciszek stwierdził, że dzieje się tak, ponieważ nie bardzo wiadomo, co kobieta ma robić w Kościele i powtórzył, że sprawa ta leży mu bardzo na sercu.

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie uczestników międzynarodowego kongresu zorganizowanego przez Papieską Radę do Spraw Świeckich. Biorą w nim udział przedstawiciele 25 krajów, m.in. teolodzy, dziennikarze, lekarze, historycy i wychowawcy. Spotkanie przebiegało pod hasłem: ,,Bóg zawierza człowieka kobiecie".