Daria Kulczycka, ekspert Konfederacji Lewiatan podkreśliła w Polskim Radiu 24, że kraje bałtyckie muszą budować swoją niezależność energetyczną od Moskwy.

Reklama

Dotychczas Litwa, Łotwa i Estonia były w 100 procentach uzależnione od rosyjskiego gazu. Zdaniem ekspert, na niekorzyść Władimira Putina działają także niskie ceny ropy naftowej, spadające od 2010 roku.

-To się przekłada negatywnie na wyniki gospodarki rosyjskiej, uzależnionej od surowców, ponadto weryfikowany jest rosyjski budżet, terminal w Kłajpedzie to kolejne uderzenie - oceniła ekspert Konfederacji Lewiatan.

Mateusz Walewski, starszy ekonomista w PwC, uważa, że terminal pomoże państwom bałtyckim w negocjacjach z Rosją. -To psychologiczny cios w Gazprom, jeszcze większym ciosem w prezydenta Putina byłoby uruchomienie terminala LNG w Świnoujściu - mówił gość Polskiego Radia 24.

Terminal "Independence” ma prawie 300 metrów długości, a w czterech zbiornikach może pomieścić 170 tysięcy metrów sześciennych gazu skroplonego.

W 2015 roku kończy się długoterminowy kontrakt na dostawy gazu na Litwę z Rosji. Obecnie Litwa płaci Gazpromowi 375 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu ziemnego.