Europie zagraża jeszcze większa niestabilność - przestrzega sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland. W dorocznym raporcie o respektowaniu praw człowieka zwraca uwagę na zwiększanie się przestrzeni w Europie ignorowania praw podstawowych.

Reklama

Szczególny niepokój - zdaniem Thorbjorna Jaglanda - budzi brak niezależności sądów w wielu krajach i rosnące ograniczenie wolności mediów. Są to - jak podkreślił - największe zagrożenia dla demokracji i bezpieczeństwa w Europie. Uważa, że odebranie obywatelom możliwości uczciwego dochodzenia sprawiedliwości i pozbawienie ich kontroli nad władzą, co czynić powinny wolne media, jest przyzwoleniem na korupcję i łamanie kolejnych praw i wolności.

Thorbjorn Jagland pisze w swym raporcie, że w ponad jednej trzeciej krajów członkowskich systemy prawne nie są niezależne i bezstronne. Według niego, presję na wolność mediów, faworyzowanie w nich władzy, spotkać można niemal w całej Europie. Raport krytykuje też sposób przeprowadzania wyborów, dyskryminację i złe traktowanie przedstawicieli organizacji pozarządowych.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego sądy są takie powolne? "Ludzie się skarżą, bo chcą wygrać pieniądze">>>