Chodzi o zalecenia przygotowane przez Komisję Europejską, by usprawnić ochronę unijnej granicy zewnętrznej. Ateny mają teraz 3 miesiące, by się zastosować do wytycznych.

Kraje członkowskie przychyliły się do oceny Komisji Europejskiej, która uznała, że greckie władze mają "poważne niedociągnięcia" w ochronie granicy zewnętrznej Wspólnoty. Zalecenia dotyczą przede wszystkim wprowadzenia skutecznego systemu patrolowania granicy turecko-greckiej oraz zapewnienia miejsc przyjmowania migrantów podczas procesu ich rejestracji.

Reklama

Komisja zwróciła także uwagę na konieczność stosowania procedur powrotów migrantów do ich krajów pochodzenia, gdy nie kwalifikują się oni do międzynarodowej ochrony.

Rekomendacje zostały zatwierdzone najpierw przez przedstawicieli krajów członkowskich - mimo zastrzeżeń samej Grecji - a następnie przez unijnych ministrów. Teraz władze w Atenach mają 3 miesięcy na poprawę sytuacji. Jeśli tak się nie stanie, będą podstawy do przedłużenia kontroli granicznych wewnątrz Wspólnoty, które już zostały wprowadzone, lub przywrócenia nowych.

Unijne przepisy pozwalają w sytuacjach nadzwyczajnych na kontrole na niektórych granicach wewnętrznych strefy Schengen nawet przez dwa lata.