Naloty miały miejsce w prowincji Hadramaut, którą Al-Kaida opanowała w kwietniu ub. roku. Ich przeprowadzenie potwierdziły agencji AFP źródła wśród miejscowej ludności. Poinformowały one także, że dziesiątki członków Al-Kaidy pospiesznie udały się do miejscowego szpitala, by oddać krew dla przewiezionych tam rannych członków organizacji.

Reklama

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących stolicę kraju Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Rijad dąży do przywrócenia prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.