Podpisany przez Hayata Yaziciego, drugą osobę w partii, okólnik "nakazuje natychmiastowe oczyszczenie struktur partii w celu wyeliminowania osób powiązanych z organizacją terrorystyczną Fethullaha (FETO) albo tych, którzy wsparli karygodny zamach stanu". Zalecenie obowiązuje struktury partyjne wszystkich szczebli.

Reklama

Tureckie władze zarzucają Gulenowi, że zbudował tzw. struktury równoległe, które przeniknęły do aparatu państwowego, wojska i wymiaru sprawiedliwości w celu przejęcia władzy.

Telewizja NTV podała w piątek, powołując się na ministra nauki, przemysłu i technologii Faruka Ozlu, że z Tureckiej Rady Badań Naukowych i Technologicznych (Tubitak), państwowej agendy wspierającej naukę i innowacje, zwolniono w ramach czystek po puczu 167 pracowników.

W piątek zatrzymano m.in. byłego gubernatora Stambułu Huseyina Avniego Mutlu, któremu zarzucono przynależność do FETO.

Reklama

Dotąd w całej Turcji blisko 70 tys. osób zostało zwolnionych z pracy bądź zawieszonych w obowiązkach w ramach rozprawy z domniemanymi uczestnikami i sympatykami nieudanego puczu. Dotyczy to przede wszystkim urzędów, wymiaru sprawiedliwości, oświaty i służby zdrowia, ale także np. tureckiej federacji futbolu, która zwolniła część sędziów piłkarskich. Ok. 18 tys. osób, głównie wojskowych, zostało zatrzymanych lub aresztowanych, przy czym potem część uwolniono.

W piątek sąd nakazał areszt tymczasowy wobec 12 zatrzymanych wcześniej dziennikarzy sprzyjającej Gulenowi gazety "Zaman", zamkniętej przez władze w marcu - podała agencja Anatolia. Czeka ich proces.