Pakistańczycy zostali porwani w listopadzie 2016 roku w pobliżu miasta Dera Ismail Khan, na północy kraju, gdy prowadzili prace poszukiwawcze dla Geofizyki Kraków.

Reklama

Na rozpowszechnionym wideo widać siedzących na podłodze mężczyzn, obok których stoją dwaj uzbrojeni talibscy bojownicy. Jeden z mężczyzn odczytuje oświadczenie.

Żyjemy i mamy się dobrze. Apelujemy do naszej firmy, do rządu Pakistanu i do naszych rodzin, aby zagwarantowali jak najszybsze uwolnienie nas. W przeciwnym razie spotka nas taki sam los jak zagranicznego pracownika - powiedział odczytujący oświadczenie Abdul Khaliq.

Geofizyka Kraków SA. została postawiona w stan likwidacji, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), do którego należy krakowska spółka, zapewniło, że jej przedstawiciele współpracują z władzami Pakistanu, w tym z policją i wojskiem. Podejmujemy wszelkie wysiłki, by odnaleźć i uwolnić porwane osoby - napisała firma w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera.

Pod koniec listopada PGNiG potwierdziło, że lokalni podwykonawcy zostali uprowadzeni i poinformowało, że nie ma wśród nich Polaków.

Sami Ullah Khan, który jest wysokim rangą urzędnikiem z miasta Dera Ismail Khan, w pobliżu którego doszło do porwania, powiedział, że władze próbują uratować mężczyzn.

Uprowadzeni są naszymi pakistańskimi braćmi, podejmujemy wszelkiego możliwe kroki, by ich uratować - zapewnił Khan.

Azam Tariq, rzecznik odłamu pakistańskich talibów, twierdzącego, że przetrzymuje sześciu mężczyzn, oznajmił, że nie odzyskają oni wolności, dopóki nie zostaną spełnione ich żądania. Rzecznik nie wyjaśnił jednak, o jakie żądania chodzi.

We wrześniu 2008 roku Piotr Stańczyk, polski inżynier pracujący dla Geofizyki Kraków, został porwany przez pakistańskich talibów niedaleko miasta Atak w północnym Pakistanie. Kilka miesięcy później ekstremiści go zamordowali.

Geofizyka Kraków należy do Grupy PGNiG. Przez 60 lat oferowała usługi sejsmiczne i pomiary otworowe, zajmowała się poszukiwaniami m.in. gazu ziemnego i ropy naftowej. 1 sierpnia 2016 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o rozwiązaniu spółki Geofizyka Kraków SA., została ona postawiona w stan likwidacji.