Według MSZ w środę przed południem delegacja KW będzie rozmawiać z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, następnie z przedstawicielami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Amnesty International oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Po południu przedstawiciele KW mają zaplanowane spotkania w Sejmie, Senacie, Sądzie Najwyższym, Naczelnej Radzie Adwokackiej i stowarzyszeniu prokuratorów "Ad Vocem".

Reklama

W czwartek, według informacji przekazanych przez MSZ, w godzinach przedpołudniowych delegacja KW porozmawia z przedstawicielami stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia", Kancelarii Prezydenta oraz Prokuratury Krajowej. Jak dowiedziała się w poniedziałek PAP od rzecznika Rady Europy, Komisja Wenecka wyda w grudniu nie jedną, ale dwie opinie dotyczące Polski: ustawy o prokuraturze oraz projektu ustaw na temat reformy sądownictwa i ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Początkowo zapowiadano, że w grudniu podczas sesji plenarnej KW, organu doradczego Rady Europy, przyjęta zostanie opinia na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze. O wydanie opinii na temat tej ustawy poprosił w maju Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Według zapowiedzi rzecznika na połowę listopada planowana jest następna wizyta Komisji Weneckiej w ramach przygotowań do wydania opinii na temat projektu ustaw o reformie sądownictwa. Ta wizyta jednak - zastrzegł - nie została jeszcze potwierdzona.

O wydanie opinii na temat zgodności ustawy o sądach powszechnych ze standardami RE oraz dwóch projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa, przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę, zwróciło się do Komisji Weneckiej 11 października Zgromadzenie Parlamentarne RE. Dwa projekty prezydenckie dotyczą Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Oczekuje się, że opinie na temat ustawy o prokuraturze i reformie sądownictwa zostaną przyjęte na sesji plenarnej Komisji Weneckiej w dniach 8-9 grudnia - poinformował rzecznik Rady Europy.