Prokuratura chce, by sąd orzekł, iż osoby niebędące zawodowymi dyplomatami, a mające reprezentować Brazylię za granicą powinny mieć odpowiednie doświadczenie międzynarodowe i przynajmniej trzy lata służby za granicą w przeszłości.

Reklama

Zablokowania nominacji syna prezydenta Jaira Bolsonaro chcą także parlamentarzyści opozycji. W tym celu przedstawili projekt ustawy, której celem jest walka z nepotyzmem.

Prezydent Bolsonaro, który objął urząd 1 stycznia, wywołał wiele kontrowersji, informując przed paroma tygodniami o planach mianowania ambasadorem w USA swojego syna Eduardo. Przeciwnicy uważali, że może to być uznane za akt nepotyzmu sprzeczny z brazylijską konstytucją.

W piątek prezydent oświadczył, że amerykańskie władze udzieliły wstępnej zgody (agrement) na objęcie przez jego syna tego stanowiska. Nominacja zgodnie z konstytucją powinna być jeszcze formalnie zatwierdzona przez brazylijski senat.

Wbrew opinii Sądu Najwyższego Brazylii, tamtejszy Urząd Kontroli Generalnej Państwa uznał, iż zakaz tego rodzaju nominacji dotyczy jedynie stanowisk administracyjnych i politycznych.

35-letni Eduardo Bolsonaro jest członkiem brazylijskiego parlamentu i przewodniczy obecnie komisji spraw zagranicznych Izby Deputowanych.

Brazylia w Stanach Zjednoczonych nie ma obecnie ambasadora, po odwołaniu przed kilkoma miesiącami Sergio Amarala.