W minionym tygodniu zarówno stanowy Senat, jak i Izba Reprezentantów zatwierdziły projekt ustawy o nowej fladze. W zeszłym roku tamtejsi parlamentarzyści głosowali za wycofaniem flagi z godłem Konfederacji. Następnie większość elektoratu w listopadowych wyborach zatwierdziła projekt z wizerunkiem magnolii i zwrotem "In God We Trust" (Ufamy Bogu).

Reklama

Koniec rasistowskiego emblematu

Poprzednia flaga Missisipi pochodziła z roku 1894. Zawierała emblemat konfederatów - czerwone pole zwieńczone niebieskim znakiem X z 13 białymi gwiazdami. Krytycy twierdzili, że flaga była rasistowskim symbolem, który w istocie nie reprezentował stanu z największym odsetkiem mieszkańców afroamerykańskich w USA. Natomiast zwolennicy zachowania flagi argumentowali, że postrzegają ją jako symbol dziedzictwa.

Agencja AP przypomina, że żądania zmiany flagi Missisipi nasiliły się latem, kiedy w całym kraju po zabiciu przez policjanta w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda doszło do protestów przeciwko niesprawiedliwości rasowej.

Reklama

Usuwanie symboli konfederatów

Usuwanie symboli konfederatów z miejsc publicznych trwa już od pewnego czasu, m.in. z gmachu Kongresu w Waszyngtonie usunięto pomnik generała Roberta E. Lee. W Birmingham w Alabamie zniknął obelisk upamiętniający żołnierzy Konfederacji, a w Filadelfii sprzed ratusza pozbyto się pomnika prezydenta miasta z lat 1972-80 Franka Rizzo.

Reklama

W wielu miejscach na południu USA żołnierze Konfederacji oraz generał Lee uznawani są za bohaterów. W 2017 roku po ogłoszeniu decyzji o usunięciu pomnika generała w Charlottesville, w Wirginii doszło do zamieszek, w których zginęła jedna osoba.

Bazy wojskowe zmienią nazwy?

Pojawiają się też żądania o zmianę nazw 10 baz wojskowych, w tym Fortu Bragg w Karolinie Północnej (nazwany na cześć gen. Braxtona Bragga walczącego w wojnie secesyjnej po stronie Konfederacji). Sprzeciwił się temu prezydent Donald Trump twierdząc, że jest to zacieranie historii.

Ostatnie, pochodzące z roku 2016 dane organizacji non-profit, działającej na rzecz praw obywatelskich, Southern Poverty Law Center w Montgomery w stanie Alabama, wskazują na to, że od czasu ataku na Charleston w roku 1861 inicjującego wojnę secesyjną usunięto 114 symboli Konfederacji. Pozostało ich jeszcze 1747.