Dwa lata temu holenderska policja aresztowała syryjskiego dżihadystę Ahmada al-K. pod zarzutem udziału w zbrodniach wojennych w Syrii. Mężczyzna uzyskał w 2014 r. azyl w Niderlandach. W toku prowadzonego postępowania okazało się jednak, że był on członkiem grupy terrorystycznej Jabhat al-Nusra, gdzie działał pod pseudonimem Abu Khuder.

Reklama

Mężczyznę pogrążyły nagrania z egzekucji

Prokuratura potwierdziła w piątek, że zażądała dla niego 27 lat więzienia za udział w egzekucji żołnierza w Syrii. Z informacji przekazanej przez dziennik NRC wynika, że prokuratorzy dysponują dowodami, w tym filmami, które jednoznacznie wskazują na winę Syryjczyka. Na filmach widać, jak Al-K. prowadzi, wraz z innymi bojownikami, poobijanego żołnierza nad brzeg rzeki, gdzie dokonują egzekucji. 49-letni Al-K. dobija rannego żołnierza z rewolweru.

Jak zauważa komentator gazety żądanie tak wysokiej kary dla dżihadysty jest wyjątkową sytuacją. W podobnych sprawach prokuratura zazwyczaj domaga się maksymalnie 6 lat pozbawienia wolności. Tym razem jest inaczej, bowiem śledczy dysponują nagraniami przestępstwa.