We wrześniu w porównaniu z sierpniem odnotowaliśmy około sześciokrotny wzrost liczby migrantów przekraczających granicę Brandenburgii - przyznał szef brandenburskiego MSW w czwartek w parlamencie w Poczdamie. W sierpniu przybyło około 400 osób. Mogę tylko powiedzieć, że doskonale współpracujemy z polską strażą graniczną na granicy polsko-niemieckiej; mamy również nadzieję, że ta fala migracyjna nie wymknie się spod kontroli - powiedział Stuebgen.

Reklama

Stuebgen: Rozwój sytuacji nie jest tak zły, jak w 2015

Jak poinformowali celnicy, 40 uchodźców z Białorusi zostało znalezionych w czwartek w furgonetce na autostradzie nr 12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Według wstępnych danych, ludzie pochodzą z Syrii, Iraku, a także z Afganistanu. Ponadto policja federalna przekazuje, że w pobliżu miejscowości Ragow poszukiwanych jest helikopterem 20 uchodźców, którzy nielegalnie przeprawili się przez Odrę na teren Brandenburgii - podaje portal rbb24.

Minister nie postrzega obecnie sytuacji jako podobnej do tej z 2015 roku, kiedy do Niemiec przybyło wielu uchodźców. Z jednej strony, rozwój (wydarzeń) jest również niepokojący, ale nie jest porównywalny z rokiem 2015 - ocenił Stuebgen. Mamy jeszcze sporo rezerw - zaznaczył.

Reklama