Mamy pierwszy potwierdzony przypadek tego wariantu u osoby, która wróciła z zagranicy, 22 listopada otrzymała pozytywny wynikm testu i nie była zaszczepiona - poinformował minister na konferencji prasowej. O pierwszym przypadku poinformował także cytowany przez Reutersa belgijski wirusolog Marc Van Ranst, którego laboratorium współpracuje z belgijskim instytutem zdrowia publicznego Sciensano. Jak podał Van Ranst, nowy wariant stwierdzono u turysty, który 11 listopada wrócił do Belgii z Egiptu.

Reklama

WHO: Badania nowego wariantu potrwają kilka tygodni

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spotkają się w piątek, aby ocenić wariant, który w środę został sklasyfikowany jako wariant pod obserwacją. Jeśli zostanie podniesiony do rangi wariantu niepokojącego, może otrzymać nazwę z greckiego alfabetu. Bliższe zbadanie B.1.1.529 "zajmie najbliższych kilka tygodni - poinformował rzecznik WHO Christian Lindmeier.

"Pakiet surowych środków"

Reklama

Premier federalny Alexander De Croo ogłosił w piątek podjęcie bardziej rygorystycznych działań, aby powstrzymać czwartą falę koronawirusa w Belgii. Jak mówił w kraju zostanie wprowadzony "pakiet surowych środków na okres trzech tygodni".

Podkreślił, że noszenie masek w miejscach publicznych jest obowiązkowe dla wszystkich, począwszy od 10 roku życia. - Dotyczy to również osób zaszczepionych - zaznaczył.

Od najbliższej soboty kluby nocne, dyskoteki i sale taneczne będą ponownie zamknięte. De Croo powiedział, że zdaje sobie sprawę, że jest "to bardzo trudna wiadomość" dla właścicieli tych miejsc, ale zapowiedział dla nich pakiet wsparcia. Restauracje i bary - do których już teraz mogą wchodzić tylko osoby posiadające paszport sanitarny - będą musiały się zamykać najpóźniej o 23.00. Dodatkowo maksymalna liczba osób przy stolikach zostanie ograniczona do sześciu, chyba że cała grupa jest częścią większego gospodarstwa domowego.

Reklama

Zakazane będą zorganizowane imprezy prywatne. Z wyjątkiem przyjęć w domu z okazji ślubu czy pogrzebu.

Zawody sportowe i treningi w halach - dla osób posiadających paszport sanitarny - mogą być kontynuowane, ale na razie bez publiczności. W przypadku zawodów na zewnątrz obecność publiczności będzie dozwolona.

Z drugiej strony, De Croo zapowiedział otwarcie ekspresowych centrów testowych, do których ludzie będą mogli przyjść niejako "z ulicy" i szybko uzyskać wynik.

- Nasi lekarze rodzinni poświęcają zbyt dużo czasu na robienie testów. Musimy ich odciążyć - oświadczył premier, zapowiadając też, że dawki przypominające szczepionek będą aplikowane szybciej niż dotąd zakładano.

Szef rządu zwrócił się do regionalnych ministrów edukacji o podjęcie niezbędnych działań w szkołach, dotyczących kwarantanny, testów, wycieczek klasowych i wietrzenia.

- To trudny moment i dookoła jest duże rozczarowanie. Wszyscy myśleliśmy, że ochrona zapewniona przez szczepionkę będzie wyższa. (...) Ta ochrona jest dobra, ale teraz mamy do czynienia z innym wirusem. Można powiedzieć, że jest to Covid-21 zamiast Covid-19: jest trzy razy bardziej zaraźliwy niż oryginalny wirus - stwierdził Alexander De Croo.

75 proc. populacji Belgii jest w pełni zaszczepiona.