Region skandynawski i Niemcy zobaczą temperatury o wiele niższe, niż zazwyczaj pokazują termometry o tej porze roku. W Helsinkach temperatura spadnie, aż o 6,9 stopni Celsjusza poniżej średniej - podaje Bloomberg za raportem Maxar Technologies Inc.

Reklama

Eksperci ostrzegają, że jedynie południowa Europa zostanie oszczędzona przez mroźne temperatury.

Tak zwana blokada grenlandzka zacznie się kształtować w połowie lub pod koniec przyszłego tygodnia, co spowoduje wysłanie zimnego arktycznego powietrza nad Europę - powiedzieli w środę meteorolodzy z Klart.se w Szwecji.

Blackouty dotkną Europę?

Reklama

Po łagodniejszej niż zwykle jesieni, która pozwoliła przedsiębiorstwom energetycznym uzupełnić wyczerpane zapasy gazu ziemnego, pierwsza dłuższa zima wystawi na próbę dostawy energii elektrycznej w Europie - informuje Bloomberg.

W Europie rosną niepokoje związane z niedoborami i przerwami w dostawach energii elektrycznej. Ceny energii elektrycznej rosną.

Jak podaje Bloomberg, w południowej Szwecji już teraz rozpaczliwie brakuje energii elektrycznej.

Większość Europy kontynentalnej czeka chłodniejsza pogoda w przyszłym tygodniu. Temperatury w Paryżu będą o 6,6 stopni Celsjusza niższe niż normalnie - podaje za Maxar, firmą zajmująca się prognozowaniem pogody, Bloomberg.

Reklama